مصطفی رجبی مشهدی: ۴۰۰ مگاوات برق به ماینرهای مجاز فروختیم

سخنگوی برق گفت: در کل کشور معادل ۴۰۰ مگاوات برق، انشعاب به واحدهای مجاز استخراج ارز دیجیتال فروخته شد.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق، درباره نحوه مدیریت مصرف برق واحدهای تولیدکننده ارز دیجیتال گفت:

“در کل کشور معادل ۴۰۰ مگاوات برق، انشعاب به واحدهای مجاز استخراج ارز دیجیتال فروختیم.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های ماینر ۳ تا ۴ درصد برق تولیدی در دنیا را مصرف می‌کنند، افزود:

“مصرف ۳ تا ۴ درصد برق در دنیا، معادل حدود ۷ تا ۸ هزار مگاوات است.

سهم ۳۰۰ مگاواتی مصرف برق ماینرها در پیک

به گفته این مقام مسئول، بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف برق واحدهای استخراج ارز دیجیتال در ایران حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ مگاوات است. بنابراین این واحدها نمی‌توانند تأثیر چشمگیری بر افزایش مصرف برق کشور داشته باشند.

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه مراکز غیرمجاز استخراج ارز دیجیتال به‌طور غیرقانونی از تعرفه برق کشاورزی یا صنعتی برای مصرف خود استفاده می‌کنند، اظهار داشت:

“با هدف پیشگیری و کاهش فعالیت چنین واحدهایی در راستای احیای حق عمومی، ۱۰ میلیون تومان پاداش برای حق‌الکشف در نظر گرفتیم و با آنها برخورد قانونی می‌کنیم.

وی با اعلام اینکه یک‌هزار واحد غیرمجاز تولید ارز دیجیتال در کشور شناسایی و توقیف شده، ادامه داد:

“خسارات ناشی از فعالیت این واحدها ارزیابی شده و مطابق قانون از آنها دریافت می‌شود.

سخنگوی صنعت برق در پاسخ به فعالان حوزه استخراج ارز دیجیتال که مجوز خرید برق از بورس برای این واحدها از محل اجرای طرح‌های صرفه‌جویی در کشور بوده و معتقدند تناسبی بین هزینه و رقم برق خریداری شده وجود ندارد، توضیح داد:

“تا وقتی که این طرح اجرایی نشود، نمی‌توان درباره آن اظهار نظر قطعی کرد، اما بر اساس مطالعه و بررسی که داشتیم این کار توجیه اقتصادی دارد.

این مقام مسئول گفت:

“مدت زمان بازگشت سرمایه واحدهای تولیدکننده ارز دیجیتال ۲ سال است، که مدت مناسبی به نظر می‌رسد. در همین راستا مجوز شورای اقتصاد را برای اجرای طرح تعویض کولرهای گازی غیراستاندارد به‌ویژه در بخش جنوبی کشور دریافت کردیم که جزئیات آن به زودی اعلام می‌شود و واحدهای تولیدکننده ارز دیجیتال می‌توانند در این طرح مشارکت کنند. به این ترتیب هم اجرای این طرح سرعت بیشتری می‌یابد و هم این واحدها می‌توانند برق مورد نیاز خود را خریداری کنند.

منبع: arzdigital