با تکیه بر داده‌های تاریخی از عملکرد بیت‌کوین، یکی از تحلیل‌گران مطرح بازار معتقد است که احتمال رسیدن به قیمت ۴۳۰,۰۰۰ دلار تا اواخر سال ۲۰۲۱ وجود دارد.

یکی از تحلیل‌گران بیت‌کوین، مدل پیش‌بینی قیمتی برای بیت‌کوین ارائه داده است که بر اساس آن، اگر این ارز دیجیتال بتواند چرخه قیمتی سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ خود را تکرار و به همان میزان رشد کند، باید منتظر هدف ۴۳۰,۰۰۰ دلاری باشیم. صد البته باید به یاد داشت که گذشته لزوماً تکرار نمی‌شود.

بیت‌کوین به عملکرد عجیب و دور از انتظارش مشهور است. همه سرمایه‌گذاران این حوزه از نوسانات شدید آن خبر دارند و می‌دانند که قیمت می‌تواند به همان سرعتی که رشد می‌کند، سقوط کند. با این‌حال، کریپتوبول (CryptoBull)، تحلیل‌گر مطرح بیت‌کوین، معتقد است که اگر این ارز دیجیتال بتواند عملکرد گذشته خود را تکرار کند، در نهایت به ۴۳۰,۰۰۰ دلار می‌رسد.

او پیش‌بینی خود را با تکیه بر چرخه‌های چندساله بیت‌کوین انجام داده است. بیت‌کوین اواخر سال ۲۰۱۳ توانست اوج قیمت ۱,۰۰۰ دلاری را ثبت کند. پس از آن، برای دو سال و نیم شاهد یک بازار نزولی بودیم. اواسط سال ۲۰۱۶، قیمت این ارز دیجیتال موفق شد تا مقاومت پراهمیت خود را بشکند و یکی از بهترین عملکردهای کوتاه‌مدت خود را پشت سر بگذارد.

طی یک سال و نیم بعد، قیمت بیت‌کوین جهشی را آغاز کرد که باعث شد تا قیمت آن از ۴۲۰ دلار به نزدیک ۲۰,۰۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ (آذر ۹۶) برسد. پادشاه ارزهای دیجیتال در طول این روند صعودی، در حدود ۴,۶۰۰ درصد رشد کرد.

پس از شکل‌گیری این سهمی صعودی، بیت‌کوین بار دیگر وارد چرخه نزولی‌اش شد و برای دو سال و نیم دیگر در این چرخه در حال نوسان بود. کریپتوبول معتقد است که چند هفته پیش و پس از شکستن مقاومت ۹,۴۰۰ دلاری، مقاومت چندساله نیز شکسته شد. از آنجا که شباهت‌های زیادی بین روندهای پیشین وجود دارد، اگر این بار نیز بیت‌کوین بتواند جهشی ۴,۶۰۰ درصدی را ثبت کند،‌ باید منتظر قیمت باورنکردنی ۴۳۰,۰۰۰ دلاری باشیم.

کریپتوبول می‌گوید که تا اواخر سال ۲۰۲۱ به ۴۳۰,۰۰۰ دلار خواهیم رسید. شاید این سناریو به این دلیل دور از ذهن باشد که بیت‌کوین به‌تازگی وارد محدوده پنج رقمی قیمت شده است. به‌علاوه، با توجه به استخراج ۱۸.۵ میلیون بیت‌کوین تا آن زمان، ارزش بازار این ارز دیجیتال به ۷,۹۵۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید؛ به‌عبارت دیگر، با رسیدن به چنین قیمتی، فاصله میان ارزش بازار بیت‌کوین و طلا تنها ۲ تریلیون دلار خواهد بود. ارزش فعلی بازار طلا ۱۰ تریلیون دلار است.

البته اطمینان از چنین نتیجه‌ای ممکن نیست. از سوی دیگر، چندین عامل دیگر نیز گواه آن هستند که بیت‌کوین وارد چرخه صعودی شده است و این احتمال وجود دارد که قیمت آن به اعداد شش رقمی برسد.

منبع: citex.com