اتریوم از جو نزولی اخیر حاکم بر بازار ارزهای دیجیتال، به‌شدت آسیب دیده است که در این بین حوزه دیفای و عقب‌گرد آن طی روزهای اخیر، متهم ردیف اول تضعیف اتریوم است.

اوایل ماه جاری میلادی بود که قیمت اتریوم با فراتر نهادن پای خود از روند صعودی آغازشده در میانه‌های ماه مارس (اواخر اسفند ۹۸) و سقوط باورنکردنی به زیر ۱۰۰ دلار، برای فتح قله ۵۰۰ دلاری خیز برداشته بود.

طی چند ماه اخیر، افزایش تقاضا در شبکه اتریوم، موتور پیشران افزایش تقاضا برای اتر و رشد چشم‌گیر بهای این ارز دیجیتال بوده است.

با فروکش‌کردن تب‌وتاب دیفای در اوایل ماه جاری میلادی، اتریوم متحمل ضربه سختی شد و بهای آن تا کف ۳۱۸ دلار نیز افت کرد.

علی‌رغم شدت غیرقابل‌انکار این ریزش، تاریخچه تغییرات قیمتی اتریوم نشان داده است که این دست اتفاقات برای این ارز دیجیتال چندان غیرمنتظره نیست و هرازگاهی با افزایش‌های ۲۰ درصدی و سپس بازگشت قیمتی مواجه شده است.

بنابراین اگر تاریخ تکرار شود، احتمال دارد اتر به‌رغم عملکرد ضعیف روزهای اخیر، برای فتح قله‌های بسیار بالاتری طی ماه‌های آتی خیز بردارد.

گفتنی است کف قیمتی اتریوم با کاهش بهای بیت‌کوین تا محدوده ۱۰,۲۰۰ دلار همزمان شد. درست در همین محدوده قیمتی بود که گاوهای بازار، دست به کار شدند و با ایجاد فشار فروش، بهای بیت‌کوین را تا آستانه ۱۰,۸۰۰ دلار بالا بردند.

اگرچه شدت بازگشت قیمتی اخیر اتریوم به این تصور دامن زده است که ۴۹۰ دلار، دست‌کم در میان‌مدت، یک سقف قیمتی برای این ارز دیجیتال است، اما تجزیه‌وتحلیل روندهای قیمتی پیشین اتریوم نشان می‌دهند که همزمان با اوج‌گرفتن بهای این ارز دیجیتال، وقوع بازگشت‌های شدیدتر و پرتعدادتر همچنان محتمل است.

به‌تازگی مساری (Messari)، پلتفرم پژوهشی فعال در حوزه تجزیه‌وتحلیل ارزهای دیجیتال، گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد اتریوم در بحبوحه دوران انفجار قیمتی سال ۲۰۱۷، چندین و چند بازگشت قیمتی بیشتر از ۲۰ درصد را هم از سر گذرانده است. در گزارش مساری می‌خوانیم:

“در دوران انفجار رویدادهای پیش‌فروش سکه (ICO) در سال ۲۰۱۷، اتر پیش از رسیدن به سقف تاریخی خود در ژانویه ۲۰۱۸، هفت بار شاهد بازگشت‌های قیمتی مثبت ۲۰ درصدی بود. این روزها اما اتر تنها یک بار، بازگشت قیمتی مثبت ۲۰ درصدی را تجربه کرده است.

منبع : cryptoslate