گَوین اندرسن  (Gavin Andresen)، از چهره‌های مشهور حوزه بیت‌کوین، معتقد است برای حل مشکل مقیاس‌پذیری شبکه بیت‌کوین، باید از اتریوم استفاده نمود. او از راهکارهایی مانند رپد بیت‌کوینز (Wrapped Bitcoins)  به‌عنوان راه‌حل مقیاس‌پذیری یاد کرده است.

گَوین اندرسن، بنیان‌گذار بنیاد بیت‌کوین و توسعه‌دهنده ارشد شبکه بیت‌کوین از سال ۲۰۱۰، سه مرحله برای ارتقای مقیاس‌پذیری بیت‌کوین مشخص کرده است. به‌عقیده اندرسن، رپد بیت‌کوین روی نسخه دوم شبکه اتریوم (Eth 2.0)  یکی از بهترین ابزارها است. او در حساب توییتری خود نوشت:

“با سه مرحله می‌توان مقیاس‌پذیری بیت‌کوین را افزایش داد: اول، ارتقای مقیاس‌پذیری اتریوم. دوم، توکنیزه‌کردن بیت‌کوین بدون نیاز به اعتماد و سوم، انجام تراکنش با استفاده از توکن‌های رپد روی نسخه دوم بلاکچین اتریوم.”

به‌گفته اندرسن، جامعه بیت‌کوین با راه‌اندازی نسخه مبتنی بر اثبات سهام (PoS) اتریوم، می‌توانند دارایی‌های خود را در قالب رپد بیت‌کوین، که یک توکنERC-20  است، بسته‌بندی (wrap) کنند. در واقع تمام تراکنش‌های بیت‌کوین را می‌توان به نسخه دوم بلاکچین شبکه اتریوم منتقل کرد.

به گفته اندرسن پیاده‌سازی اثبات سهام بر روی شبکه اتریوم و فرایند بسته‌بندی تمام بیت‌کوین‌های در گردش به‌هیچ وجه کار آسانی نخواهد بود. با این حال، طی یک تا سه سال آینده، این اتفاق خواهد افتاد. از نظر کمیت، تراکنش‌های رپد بیت‌کوین ممکن است از تعداد تراکنش‌ها روی زنجیره اصلی نیز بیشتر شود.

با وجود اینکه رپد بیت‌کوین روش جدیدی در حوزه بلاکچین نیست، اما از بهترین راهکارها برای مقیاس‌پذیری شبکه بیت‌کوین به شمار می‌رود.

رپد بیت‌کوین، طرفداران چندین بلاکچین دیگر را نیز هیجان‌زده کرده و باعث شده آن‌ها هم به این نکته اشاره کنند که با رپد بیت‌کوین، مقیاس‌پذیری محصولات آن‌ها‌ احتمالا بهتر از بیت‌کوین خواهد بود.

به عقیده یکی از توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم، با نام کاربری آنتی‌پروسینتسیس (Antiprosynthesis)، بهترین راه‌حل برای مقیاس‌پذیری به طور کامل کنار گذاشتن بیت‌کوین است. او در این خصوص نوشت:

“راه‌‌های ساده‌تری نیز وجود دارند: اول، ارتقای مقیاس‌پذیری اتریوم. دوم، استفاده از اتریوم. نیازی هم به پل‌های پرخطر و پرهزینه نیست.

به عقیده برخی توسعه‌دهندگان فعال در حوزه مدیریت مالی غیرمتمرکز (DeFi)، با استفاده از پروتکل‌های غیرمتمرکز، مشکل مقیاس‌پذیری لایه اول بدون انتقال‌های پیچیده به بلاکچین‌های دیگر نیز قابل رفع‌شدن است.

منبع: crypto.u.today