بالاخره سومین هاوینگ تاریخی بیت‌کوین به وقوع پیوست و ۶۳۰,۰۰۰ بلاک بیت‌کوین استخراج شد. همانطور که می‌دانید هاوینگ به نصف شدن پاداش استخراج بلاک می‌گویند و پس از این هاوینگ بیت‌کوین جایزه استخراج هر بلاک بیت‌کوین به ۶.۲۵ کوین در هر بلاک کاهش یافت.

تب هاوینگ بیت‌کوین در توییتر بسیار داغ است. به طوری که جک دورسی بنیانگذار توییتر در مورد این رویداد توییتی منتشر کرد که اخبار مربوط به بیت‌کوین را دنبال می‌کند. صرافی بایننس نیز در مورد این رویداد بیان کرد که هاوینگ بیت‌کوین حتی از کریسمس نیز بهتر است.

این پدیده ماینرهای بیت‌کوین را تحت تاثیر قرار می‌دهد و درآمد آنها را ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. بسیاری از ماینرها مجبور می‌شوند دستگاه‌های خود را خاموش کنند و این امر باعث کاهش هش ریت بیت‌کوین می شود. اگر این اتفاق روی دهد و این احتمالات درست باشد کاهش هش ریت باعث می‌شود که مجددا ماینرها به شبکه بازگردند و هش ریت شبکه بیت‌کوین افزایش یابد و این امر می‌تواند عاملی برای افزایش قیمت بیت‌کوین باشد.

گفتنی است که به دنبال این هاوینگ، نرخ تورم بیت‌کوین به ۱.۸ درصد کاهش یافت. یعنی به جای آنکه به طور سالانه ۳.۶ درصد به موجودی بیت‌کوین اضافه شود، شاهد افزایش ۱.۸ درصدی در هر سال خواهیم بود. بسیاری از تحلیلگران این موضوع را عاملی در کاهش عرضه بیت‌کوین می‌دانند و معتقدند این مسئله باعث پیدایش قانون عرضه و تقاضا در بیت‌کوین می شود و عاملی است که می‌تواند موجب رشد قیمت بیت‌کوین شود.

امروز پائول تودرو جونز سرمایه‌گذار معروف طی مصاحبه با CNBC گفت که معتقد است حضور بیت‌کوین در دنیایی که به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود منطقی است. وی بیان کرد که یک درصد از دارایی خود را بر روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده است و سخنان وی پیش از هاوینگ بیت‌کوین باعث شد تا قیمت بیت‌کوین تا ۹۰۰۰ دلار افزایش یابد.

یک ساعت پیش از هاوینگ بیت‌کوین، قیمت این ارز دیجیتال با کاهش روبرو شد و به ۸۳۷۴ دلار رسید و filbfilb تحلیلگر معروف در مورد بیت‌کوین بیان کرد:

“وضعیت بیت‌کوین وخیم است و قیمت ۷۸۰۰ دلار برای این ارز دیجیتال دور از ذهن نیست.”

بسیاری انتظار این کاهش سریع در قیمت بیت‌کوین را نداشتند. اما قیمت بیت‌کوین بازیابی شد و مجددا به محدوده ۸۵۰۰ دلار بازگشت.

در بازارهای معامله این اصطلاح رواج یافته است که تاریخ همیشه تکرار می‌شود. در مورد بیت‌کوین نیز این موضوع به کرار بیان شده است که بیت‌کوین روند قیمتی هاوینگ‌های پیشین را پیش خواهد گرفت. اگر اینطور باشد تا مدت‌ها نباید انتظار افزایش قیمت را داشت و طی مدت زمان طولانی با کاهش قیمت این ارز دیجیتال برتر مواجه می شویم. البته نباید این نکته را فراموش کرد که این هاوینگ با هاوینگ‌های پیشین متفاوت است. توجهی که به این هاوینگ شد به هاوینگ‌های پیشین نشده است و حتی حجم معاملات و سرمایه‌ای که در ارزش بازار بیت‌کوین مشاهده می‌کنیم قابل قیاس با هاوینگ‌های پیشین نیست.

در واقع بهتر است اینگونه بیان کرد که هیچ چیزی در این هاوینگ قابل پیش‌بینی نیست و نمی‌توان نظر قطعی در مورد آن بیان کرد.

منبع: mihanblockchain