ایران سومین مرکز بزرگ ماینینگ دنیا؛ چین و آمریکا در رده‌های اول و دوم

با احتساب بخش زیادی از ظرفیت استخراج کشف نشده بیت‌کوین، تخمین‌ها از کم‌رنگ شدن حضور چین در صنعت استخراج خبر می‌دهند.

بر اساس نتایج یک نظرسنجی جدید، چین در مقایسه با آنچه تصور می‌شود، بخش بسیار کمتری از توان استخراجی بیت‌کوین را در کنترل خود دارد.

نظرسنجی جدیدی که فیدلیتی (Fidelity)، شرکت فعال در حوزه مدیریت دارایی و بیتودا (BitOoda)، شرکت تحقیقات ارز دیجیتال به‌طور مشترک انجام داده و در روز ۱۶ ژوییه منتشر کرده‌اند، نشان می‌دهد که چین، نبض ۵۰ درصدی از صنعت استخراج بیت‌کوین را در دست دارد، نه ۶۵ درصد. آمریکا و ایران نیز هر یک با در اختیار داشتن به‌ترتیب ۱۴ و ۸ درصد از توان پردازشی صنعت استخراج در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.

این تحلیلگران در یک پست وبلاگی خلاصه‌وار نوشته‌اند:
“ما توانستیم ۱۵۳ سایت ماینینگ را با توان تقریبی ۴.۲ مگاوات پیدا کنیم. علاوه‌ بر آن، ۶۷ سایت را با توان ۳ گیگاوات یافتیم؛ البته این سایت‌ها با شرط بهای برق مصرفی، عدم افشای این داده‌ها را در اختیار ما گذاشتند که در این مراکز را افشا نکنیم.”

بیتودا طی تحقیقات خود دریافته است که هم ‌اکنون ۱۴ درصد از توان استخراجی بیت‌کوین در اختیار ایالات متحده است. با این حال، تأیید گمانه‌زنی‌ها درباره سهم چین در صنعت استخراج، اندکی دشوار است و رقم ۵۰ درصدی، جای بحث و جدل دارد.

در ادامه پست وبلاگی تحلیلگران یادشده آمده است:
“مکالماتی که با ماینرها داشتیم، ما را به این نتیجه رساند که کشورهایی نظیر ایالات متحده، کانادا و ایسلند، سهم درخورتوجهی از صنعت استخراج بیت‌کوین دارند و مابقی کشورهای فعال در این صنعت را در دسته «سایر کشورها» گنجاندیم.”

تحلیلگران در گزارش خود آورده‌اند:
“عقل سلیم به ما می‌گوید که بهای پایین‌تر برق طی فصل سیلاب به افزایش نرخ هش دامن می‌زند. از نظر ما، فصل هیدرو یا سیلاب، منحنی هزینه را برای ۶ ماه پایین می‌آورد و نتیجه‌اش این است که ماینرها برای تأمین هزینه‌های عملیاتی، بیت‌کوین‌های کمتری می‌فروشند و سرمایه‌ بیشتری را برای تأمین مالی افزایش ظرفیت رشد، فراهم می‌کنند.”

در مورد ایالات متحده نیز، داده‌های گردآوری‌شده توسط وب‌سایت TFTC از روند صعودی برپایی مراکز استخراج در این کشور، حکایت دارد. مارتی بنت (Bent wrote) در گزارش یادشده نوشته است:
“اینکه ایالات متحده آمریکا هم‌ اکنون ۱۴ درصد از نرخ هش را به خود اختصاص داده، واقعا باورنکردنی است و من انتظار دارم این عدد در آینده رشد چشم‌گیری را تجربه کند.”

منبع: cointelegraph