نتایج تحقیقات جدید خبر از افزایش کاربرد بلاکچین در کشورهای مختلف می‌دهد. در این میان، بیشترین تعداد طرح‌ها برای کسب‌وکارهای بلاکچینی متعلق به شرکت‌های مستقر در ایالات متحده است. در بخش دیگری از این پژوهش نیز از شرکت علی بابا، به‌عنوان شرکتی که بیشترین طرح بلاکچینی را ثبت کرده، نام برده شده است.

این پژوهش توسط انجمن حفاظت از اختراعات چین (China Patent Protection Association) انجام‌ شده است، که داده‌های مربوط به طرح‌های بلاکچینی ثبت ‌شده در سراسر جهان را در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ بررسی کرده است. این مقاله نشان می‌دهد که ۳,۹۲۴ مجوز در طول شش سال گذشته برای شرکت‌ها و افراد مختلف صادر شده است.

با وجود کاهش تعداد طرح‌های بلاکچینی ثبت‌شده، انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۰ رکورد طرح‌ها شکسته شود. در بخشی از این تحقیق می‌خوانیم:

چشم‌انداز نوآوری، پژوهش و طرح‌های حوزه بلاکچین بسیار پرطرفدار، و سرعت توسعه و پیشرفت در آن بسیار سریع است.”

با تفکیک جغرافیایی داده‌ها می‌توان به این نتیجه رسید که سه کشور شاخص در دنیا، بیشترین سهم را از طرح‌های ثبت‌شده در حوزه بلاکچین دارند. مقام اول متعلق به ایالات متحده آمریکا با ۳۹ درصد است و کره جنوبی با ۲۱ درصد و چین با ۱۹ درصد، مقام‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

پس از اظهار نظر رئیس‌جمهور شی جین پینگ (Xi Jinping) در مورد اینکه چین باید سرمایه‌گذاری بیشتری در حوزه بلاکچین انجام دهد، رشد تعداد طرح‌های این چنینی در این کشور با جهشی قابل ‌توجه همراه شد.

انجمن حفاظت از اختراعات چین در بخش دیگری از این گزارش به تشریح تعداد طرح‌های بلاکچینی در هر شرکت پرداخت. از این میان، شرکت چینی علی‌بابا با ۲۱۲ طرح با اختلاف رتبه اول را در اختیار دارد. آی‌بی‌ام (IBM)، کوین پلاگ (Coinplug) و اکسنچر (Accenture) به ترتیب در رده‌های دیگر قرار گرفته‌اند.

علی بابا مدت‌هاست که به حوزه بلاکچین علاقه‌مند شده و فعالیت‌های بسیاری را انجام داده است. علی بابا اخیراً در کمیته ملی بلاکچین این کشور هم عضو شده است.

منبع: cryptopotato