جان مک‌آفی که همواره موجبات سرگرمی جامعه ارزهای دیجیتال بوده، به‌تازگی ادعا کرده است که یافتن هویت پشت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، کار «آسانی» است.

حامی ارزهای پیگیر گریز، فراری و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، جان مک‌آفی، در مصاحبه‌ای اختصاصی با کوین تلگراف طی کنفرانس آنلاین هفته مجازی بلاکچین (Virtual Blockchain Week) اظهار داشته است که با اطمینانی ۹۹ درصدی می‌داند ساتوشی ناکاموتو کیست.

وی پیش از این ادعا، طی گفتگویی جنجالی در این کنفرانس آنلاین، اعلام کرده بود بیماری کووید ۱۹ توطئه دولت نیست و سپس کلاشنیکف خود را به علامت تهدید به سمت دوربین نشانه گرفته بود!

جان مک‌آفی باور عمومی را که فردی به نام ساتوشی طراح بیت کوین است «مزخرف» دانست و گفت یک تیم متشکل از ۱۱ نفر طی ۵ سال توانستند نهایتا به چیزی برسند که امروزه آن را با نام بیت کوین می‌شناسیم. او ادامه داد:

“درباره اینکه چطور توافق کردند چه کسی وایت پیپر را بنویسد چیزی نمی‌دانم. اما هرکس دلش می‌خواهد بداند او کیست – منظورم این است که شما می‌دانید گزینه‌ها چه کسانی هستند. احتمالا به نام کریگ رایت دست یافته‌اید. من نمی‌خواهم نام دیگری ببرم چون آن وقت می‌فهمید او کیست، اما یک نفر وایت پیپر را نوشت.”

مک‌آفی ادعا می‌کند که تنها چیزی که برای کشف هویت ساتوشی لازم است تجزیه و تحلیل استیلومتریِ (سبک شناسی) وایت پیپر بیت کوین است. او در این مورد گفت:

“اگر وایت پیپر را بخوانید، به اولین نکته‌ای که پی می‌برید این است که نویسنده اهل بریتانیا است. هر کلمه‌ای که املای متفاوتی در انگلیسی آمریکایی و بریتانیایی دارد در این وایت پیپر با املای بریتانیایی نوشته شده است. نکته دوم فضای خالی بین کلمات است. تنها پنج درصد افراد بعد از نقطه پایان جمله، دو اسپیس (فاصله) می‌گذارند. در این وایت پیپر بعد از نقطه‌ها دو اسپیس وجود دارد. قالب این سند مشابه اسنادی است که او به صورت حرفه‌ای منتشر کرده.”

مک‌آفی همچنین افزود:

“اگر شما یک برنامه شناسایی مولف ۲۰۰ دلاری بخرید و وایت پیپر بیت کوین را با آن بررسی کنید، هر سند دیگری که منتشر کرده را به دست خواهید آورد. افراد زیادی وایت پیپر نوشته‌اند، فقط یکی از آن‌ها با احتمال ۹۹ درصدی بیرون می‌آید که خود او است.”

مک‌آفی ادعا کرد که پیش از این تصمیم داشته است به طور علنی هویت ساتوشی را اعلام کند اما بعد از یک تماس تلفنی با فرد موردنظر از این کار منصرف شده است. او در این مورد توضیح داد:

“من واقعا قصد داشتم به طور علنی اعلام کنم که او کیست سپس تلفنی با او صحبت کردم. چرا؟ چون صرف زمان برای هیچ و پوچ مسخره است. می‌خواستم بگویم: گوش کنید، ساتوشی فلانی است. می‌دانید این نابغه لعنتی به من چه گفت؟ او گفت: اگر اشتباه کنی چه؟ و ادامه داد: اگر درست گفته باشی، آن وقت ساتوشی مجبور است پنجاه نفر بادیگارد استخدام کند و زندگی‌اش را تغییر دهد، وگرنه می‌میرد. چرا؟ چون همه به سراغش می‌روند و دولت‌ها از او مالیات طلب می‌کنند.”

مک‌آفی همچنین افزود:

“او گفت: اگر درست گفته باشی، آن فرد ممکن است بتواند کاری بکند. اما اگر اشتباه کرده باشی چه؟ نهایتا زندگی یک انسان بی‌گناه را برای همیشه نابود کرده‌ای و احتمالا باعث مرگ او خواهی شد در آن لحظه، من گفتم: «درک می‌کنم. دیگر چیزی نمی‌گویم و نامت هرگز از دهانم خارج نمی‌شود. به همین دلیل من هرگز از کریگ رایت فراتر نمی‌روم؛ زیرا ممکن بود این نام از دهانم بپرد.»”

او در پایان گفت:

” اگر واقعا می‌خواهید بدانید او کیست، خودتان پیدایش کنید. این کار آسان است.”

منبع: cointelegraph