پاول دورف، بنیان‌گذار و مدیرعامل پیام‌رسان تلگرام، برای کمک به مشاغل آسیب‌ دیده اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، ۹۰,۰۰۰ دلار پرداخت کرد. نکته جالب اینجاست که او این کمک را با بیت‌کوین انجام داده است.

یک فعال‌ سیاسی دانشجویی به نام ایگور ژوکوف (Egor Zhukov)، که یک پویش جمع‌آوری سرمایه برای کمک به افراد آسیب‌دیده از بحران ناشی از کرونا تشکیل داده است، اعلام کرد دورف ۱۰ بیت‌کوین به این پویش اهدا کرده است.

ژوکوف روز چهارشنبه در اینستاگرامش ضمن اعلام این خبر گفت که این کمک مالی کمک خواهد کرد غذای بیشتری بخرند و به دست نیازمندان برسانند. نام این پویش «Vzaimipomosch» است که در زبان روسی معنای «کمک متقابل» می‌باشد.

ژوکوف به کوین دسک گفت:

“پاول خودش را به ما رساند و کمک کرد.

به گفته ژوکوف در حال حاضر بخشی از این کمک خرج شده است. این میزان کمک مالی در روسیه رقم بالایی محسوب می‌شود: برای درک بهتر، با این میزان پول می‌توان در مسکو یک آپارتمان خرید. آدرس کیف پول مربوط به این پویش، از ماه مارس (اسفند ۹۸) ۱۴ واحد بیت‌کوین دریافت کرده است.

این جنبش تنها ارزهای دیجیتال را به عنوان روش کمک در نظر گرفته است. برخی از سازمان‌های مردم نهاد در روسیه بیت‌کوین، اتر و حتی دیگر ارزهای دیجیتال را به عنوان حمایت مالی می‌پذیرند. از میان‌ آنها می‌توان به«Roskomsvoboda»، جنبش آزادی اینترنت و «Russia Behind Bars»، صندوقی برای کمک به زندانیان، اشاره کرد. آلکسی ناوالنی (Alexei Navalny)، مخالف سیاسی مطرح هم از ارزهای دیجیتال برای تأمین مالی فعالیت‌های خود استفاده می‌کند.

پیام‌رسان تلگرام در حال حاضر از ارزهای دیجیتال به‌شکل مستقیم استفاده نمی‌کند. TON، پروژه بلاکچینی این شرکت، چند هفته پیش به خاطر کشمکش حقوقی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده SEC))، قبل از راه‌اندازی متوقف شد. کمیسیون بورس آمریکا معتقد بود که پیش‌فروش واحدهای گرام، ارز دیجیتال تلگرام، بر ضد قوانین اوراق بهادار این کشور بوده است.