حمیدرضا صالحی، عضو هیئت مدیره سندیکای صنعت برق کشور اظهار داشت تعرفه برق استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال در کشور بالاتر از تعرفه برق صادراتی است و تولیدکنندگانی که به‌صورت غیرقانونی ارز دیجیتال را استخراج می‌کنند قابل رصد هستند و با تغییر بار مصرفی واحدهای کشاورزی و صنعتی می‌توان به این موضوع دسترسی یافت.

دریاچه سدها منابع آبی کافی دارند

وی در خصوص مصرف برق توضیح داد:‌

“در تابستان که پیک اصلی مصرف است این مشکل وجود دارد اما به‌دلیل آنکه دریاچه‌های سدهای کشور از منابع خوبی برخوردار شده‌اند نیروگاه‌های آبی امسال هم می‌توانند به شبکه تولید برق کشور کمک کنند و از سوی دیگر وزارت نیرو برنامه‌هایی برای تنظیم بار دارد.

صالحی با اشاره به مصرف برق بالای دستگاه‌های بیت‌کوین‌ اظهار کرد:‌

“مصرف برق دستگاه‌های بیت‌کوین‌ براساس آئین‌نامه‌ای مشخص شده است و وزارت نیرو نیز در این چارچوب با افرادی که به‌صورت رسمی درحال استخراج ارز دیجیتال هستند همکاری می‌کند. البته مواردی هم که غیرقانونی در حال انجام است باید به‌صورت جدی‌تری نظارت شود.

عضو هیات مدیره سندیکای صنعت برق کشور ادامه داد:‌

“برخی از افراد این دستگا‌ه‌ها را در واحدهای کشاورزی یا صنعتی نصب می‌کنند که تا حدودی می‌تواند قابل کنترل باشد چون مصرف برق این واحدها در ماه‌های مختلف سال قابل رصد است و می‌توان بر اساس تفاوت مصرف در ماه‌ها به این موضوع مشکوک شد و با بازرسی و نظارت از وجود دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال که مصرف برق بالا دارند آگاه شد.

تولیدکنندگانی که به‌صورت غیرقانونی ارزدیجیتال استخراج می‌کنند قابل رصد هستند

صالحی خاطر نشان کرد:‌

“تولیدکنندگانی که به‌صورت غیرقانونی ارز دیجیتال استخراج می‌کنند قابل رصد هستند و با تغییر بار مصرفی واحدهای کشاورزی و صنعتی می‌توان به این موضوع دسترسی یافت اما نکته قابل توجه دیگر این است که دستگاه‌های ماینر قابل حمل هستند و ممکن است از یک واحد صنعتی یا کشاورزی به واحدهای دیگر حمل شوند و این فعالیت آنها در بازرسی‌ها دیده نشود.

عضو هیئت مدیره سندیکای صنعت برق کشور عنوان کرد:‌

“اگرچه آئیننامه و تعرفه فعالیت تولیدکنندگان ارز دیجیتال تعیین شده است و برخی نیز به‌صورت رسمی فعالیت می‌کنند اما هنوز هم افرادی هستند که غیرقانونی و با استفاده از برق ارزان مشغول به کار هستند.

تعرفه برق استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال بالاتر از تعرفه برق صادراتی است

صالحی گفت:‌

“تعرفه برق استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال در کشور بالاتر از تعرفه برق صادراتی است. این تعرفه اگر هم خیلی بالا تعیین شود انگیزه فعالیت تولیدکنندگان ارز دیجیتال را برای فعالیت غیرقانونی افزایش می‌‌دهد.

عضو هیئت مدیره سندیکای صنعت برق کشور خاطر نشان کرد:‌

“مصرف برق در کشور به صورت لجام گسیخته درحال افزایش است و این درحالی است که در بحث افزایش تولید برق در کشور سرمایه‌گذاری‌های لازم صورت نگرفته است.

وی میزان مصرف تولیدکنندگان ارز دیجیتال را در کشور هزار مگاوات معادل ۱.۵ درصد مصرف برق کشور اعلام کرد و افزود:‌

“مصرف برق کشور در پیک مصرف حدود ۶۰ هزار مگاوات است که حدود ۱.۵ درصد مصرف، مربوط به فعالان ارز دیجیتال است. مصرف برق کشور حدود ۸۲ هزار مگاوات است.”

منبع: mihanblockchain