قانون‌گذاران ادعا می‌کنند این اقدام دولت روسیه جهت ایجاد محدودیت در فعالیت‌های غیرقانونی مالی است.

روسیه طی اقدامی که بیش از 10 میلیون کاربر را در سراسر کشور تحت تأثیر قرار می‌دهد، انتقال ناشناس را به کیف پول‌های ارز دیجیتال ممنوع اعلام نمود. به گفته قانون‌گذاران این ابتکار عمل برای پیشگیری از تأمین مالی تروریسم و معاملات غیرقانونی مواد مخدر صورت گرفته است.

در روسیه کیف پول‌های آنلاینی که سرویس‌هایی مانند یاندکس (Yandex)، وب‌مانی (WebMoney)، پی‌پال (PayPal) و کیوی (Kiwi) را ارائه می‌دهند محبوبیت فراوانی دارند. به‌طوری که بیش از 10 میلیون کاربر با کمک حساب‌های ناشناس از این سرویس‌ها بهره می‌گیرند. برخی افراد از این کیف پول‌های ناشناس برای خرید ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند، البته آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد.

به نقل از شبکه RBK، آنتونیا لواشنکو (Antonina Levashenko)، اقتصاددان معروف، اعمال این محدودیت‌ها را در ابتدا، بر فضای بلاکچین بی‌تأثیر می‌داند. اما ممکن است سختگیری‌های دولت برای مبارزه با پول‌شویی نهایتاً شامل ارزهای دیجیتال نیز شود.

ماریا استانکویچ، مدیر توسعه کسب‌وکار صرافی ارزهای دیجیتال اکسمو (EXMO)، معتقد است این ممنوعیت فقط می‌تواند در صرافی‌هایی باشد که قوانین را جدی نمی‌گیرند. او معتقد است که نتیجه این امر می‌تواند کاهش تقاضا برای چنین سرویس‌هایی باشد.

منبع: cointelegraph