همه‌چیز درباره مشکلات ایرانیان در لوکال بیت کوینز

لوکال بیت کوینز (localbitcoins) که در بین معامله‌گران ایرانی ارز دیجیتال یک پلتفرم شناخته‌شده محسوب می‌شود، طبق مشاهدات چند روز گذشته از فعالیت کاربران ایرانی در وب‌سایت خود جلوگیری کرده است. این اقدام سؤال‌برانگیز صرافی که با بستن آی‌پی‌های ایران به وقوع پیوسته، نگرانی‌هایی درباره خرید بیت‌کوین و نگهداری آن در این پلتفرم به وجود آورده است.

گفتنی است که بخش پشتیبانی صرافی پاسخ دقیقی به ایمیل کاربران نداده و اقدام خود را بر مبنای یک سری دلایل خطر آمیز توجیه کرده است.

همچنین در یک حرکت جدی‌تر از سوی نهادهای قانون‌گذاری فنلاند در اواخر آوریل امسال، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مربوط به ارزهای دیجیتال تحت نظارت دیده‌بان امور مالی فنلاند (FIN-FSA) قرار گرفتند. نکته قابل‌توجه اشاره به یک گردهمایی در ۲۵ اردیبهشت با حضور فعالان این حوزه بود که مشارکت‌کنندگان طبق برنامه قبلی درباره مسائل قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال به صحبت می‌پرداختند.

سایر کشورهای اروپایی مانند آلمان نیز با اولویت دادن به مسئله جلوگیری از پول‌شویی به دنبال وضع قوانین جدی‌تری برای حوزه ارزهای دیجیتال هستند. ازآنجاکه فنلاند نیز جزو کشورهای اروپایی است که در FATF حضور دارند، جلوگیری از پول‌شویی و اقدام به احراز هویت کاربران می‌تواند به‌صورت جدی‌تر از قبل در دستور کار ارائه‌دهندگان خدمات حوزه ارز دیجیتال این کشور قرار بگیرد.

به دنبال وضع قوانین جدی‌تر در فنلاند و اجرایی شدن لایحه‌ جدید از ماه نوامبر ۲۰۱۹ برای ارائه‌دهندگان خدمات ارز دیجیتال که لوکال بیت کوینز نیز شامل آن می‌شود، اقدام اخیر صرافی فنلاندی را می‌توان سرآغازی بر رویکرد سخت‌گیرانه‌تر و جدی‌تر آن در قبال کاربران ایرانی دانست.

منبع : coindesk.com