بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی چین، این کشور از هفته آینده پرداخت‌های ارز دیجیتال جدید خود را در ۴ شهر مهم خود به صورت آزمایشی شروع خواهد کرد.

در ماه های اخیر، بانک مرکزی چین در توسعه e-RMB (یوان الکترونیکی) که اولین ارز دیجیتال تحت مدیریت یکی از اقتصادهای برتر می‌باشد، شاهد پیشرفت‌هایی بوده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که آزمایش این ارز دیجیتال در چندین شهر شامل شنژن، سوژو، چنگدو و هم چنین بخش جنوبی شهر پکن به اسم شیونگ آن و مناطقی که میزبان بعضی از رویدادهای المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ هستند شروع شده است.

خبرگزاری دولتی چاینا دیلی (China Daily) گفته است که این ارز دیجیتال به طور رسمی وارد سیستم پولی شهرها شده است و بعضی از کارکنان دولتی و خدمات عمومی نیز از ماه می حقوق خود را به صورت این ارز دیجیتال دریافت خواهند کرد.

خبرگزاری سینا نیوز (Sina News) گفته است که این ارز دیجیتال به منظور یارانه‌گذاری حمل و نقل در شهر سوژو مورد استفاده قرار خواهد گرفت، اما در شهر شیونگ آن، این آزمایش بر صنایع غذایی و خرده فروشی متمرکز است.

اسکرین شاتی از برنامه مورد نیاز برای ذخیره‌سازی و استفاده از این ارز دیجیتال در اواسط ماه آوریل منتشر شده است.

بعضی از گزارشات نیز مدعی هستند که کسب و کارهایی نظیر مک دونالد و استارباکس توافق کرده‌اند که بخشی از این آزمایش باشند، هرچند استارباکس طی بیانیه‌ای به گاردین گفته است که یکی از شرکت‌کنندگان این آزمایش نیست.

پلتفرم‌های پرداخت دیجیتال در کشور چین گسترش یافته‌اند که از بین آنها می‌توان به علی پی (Alipay)  توسط بخش مالی علی بابا و ویچت پی (WeChat Pay) اشاره کرد اما این پلتفرم‌ها جایگزین ارز کنونی نخواهند شد.

شو یوان (Xu Yuan) استاد موسسه تحقیقات و توسعه ملی دانشگاه پکینگ گفته است از آنجایی که تراکنش های پولی به صورت آفلاین بوده و اطلاعات تراکنش پلتفرم های پرداخت موجود بسیار پراکنده بودند، بانک مرکزی نمی‌توانست بر جریان پول به صورت همزمان نظارت کند.

وی گفت:

“اگرچه تغییر اندکی از لحاظ استفاده کاربران به وجود خواهد آمد، اما از لحاظ نظارت بانک مرکزی، شکل آینده امور مالی، پرداخت ها، کسب و کارها، نظارت اجتماعی و غیره این موضوع بزرگترین دستاورد ممکن است.

تا تاریخ ۱۷ آوریل، موسسه تحقیقاتی ار‌ز دیجیتال در بانک خلق چین که در حال توسعه این سیستم می‌باشد گفته است تحقیق و توسعه یوان دیجیتال به تدریج در حال پیشرفت است و بخش عمده‌ای از طراحی سطح بالا، تحقیق و توسعه کاربردی و رفع باگ های موجود پایان یافته است.

ار‌ز دیجیتال دولتی که پشتوانه ارز ملی دارد، چندین سال تحت توسعه بوده است اما در ماه آگوست، بانک مرکزی گفت که این ارز دیجیتال تقریبا آماده است. هرچند ماه بعد، یی گانگ (Yi Gang) رییس این بانک گفت که زمانبندی مشخصی برای عرضه این ارز دیجیتال وجود ندارد.

چاینا دیلی در گزارش هفته گذشته خود گفت:

“ارز دیجیتال دولتی، جایگزین کاربردی برای سیستم پرداخت های دلاری ارائه می‌دهد و هرگونه تحریم یا تهدید را برای کشور و شرکت ها بی اثر می‌کند.

این ارز دیجیتال هم‌ چنین یکپارچه‌سازی با بازار جهانی ارزهای قابل معامله را تسهیل می‌کند و خطر دخالت سیاسی را کاهش می‌دهد.

با افزایش محبوبیت پلتفرم‌های پرداخت دیجیتال و اجتناب مردم از برخورد فیزیکی طی شیوع ویروس کرونا، انتظار می‌رود که شاهد کاهش استفاده از پول نقد باشیم.

منبع: theguardian