یک شرکت خدمات مسافری مستقر در مینیاپولیس ایالات متحده، در پاسخ به درخواست مهاجمان سایبری که اسناد حیاتی این شرکت را از طریق حمله‌ای باج‌افزاری قفل کرده بودند، ۴.۵میلیون دلار بیت‌کوین پرداخت کرد.

شرکت CWT، فعال در حوزه خدمات مسافرتی که بالغ بر ۱.۵ میلیارد دلار در سال درآمد دارد، هفته جاری مجبور شد به چند هکر ناشناس، ۴۱۴ بیت‌کوین پرداخت کند. گفتنی است این هکرها توانسته بودند چندین فقره از اسناد مهم این شرکت را به سرقت برده و ده‌ها هزار کامپیوتر مستقر در دفاتر آن را از دسترس خارج کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، مهاجمان با استفاده از یک فناوری باج‌افزاری موسوم به رگنار (Ragnar) توانستند فایل‌های شرکت CWT را رمزگذاری و آنها را از دسترس کارکنان این شرکت، خارج کنند. گفتنی است شرکت CWT در نهایت مجبور شد در روز ۲۸ ژوییه (۷ مرداد)، وجه درخواستی مهاجمان را به آنها پرداخت کند تا بتواند به حدود دو ترابایت اطلاعات خود شامل داده‌های کارکنان، اسناد مالی و دیگر فایل‌های حساس دسترسی پیدا کند.

این شرکت طی بیانیه‌ای اعلام کرده است:

“ما اکنون تأیید می‌کنیم که پس از خاموش ‌کردن سیستم‌های خود به‌عنوان اقدامی احتیاطی توانسته‌ایم آنلاین شویم و از بروز فاجعه جلوگیری کنیم.”

گفتنی است این شرکت در حال همکاری با نهادهای قانونی ایالات متحده و اتحادیه اروپا است.

در بخش دیگری از بیانیه شرکت CWT آمده است:

“در حال‌ حاضر، هیچ نشانه‌ای دال‌ بر نشت اطلاعات خصوصی کاربران و مشتریان یافت نشده است و ما فعلاً در حال طی مراحل اولیه بازرسی هستیم.”

بنابر گزارش‌های منتشرشده از سوی رویترز، هکرها ابتدا خواستار ۱۰ میلیون دلار باج شده بودند، اما شرکت CWT از آنها خواست که با مبلغ کمتری کنار بیایند؛ چرا که درآمدهای این شرکت گردشگری به‌‌دلیل شیوع بیماری کووید-۱۹ به‌شدت کاهش یافته است.

منبع: decrypt