راید (Ryde)، اولین نرم‌افزار تاکسی‌های اشتراکی (کارپولینگ) در سنگاپور، از هفته آینده از بیت‌کوین به‌عنوان یک روش پرداخت پشتیبانی خواهد کرد.

از هفته آینده کاربران راید بدون پرداخت هزینه انجام تراکنش، بیت‌کوین‌های خود را به رایدکوین (RydeCoin) تبدیل می‌کنند. شرکت راید در بیانیه روز گذشته خود اعلام کرد که حداکثر میزان این تبدیل، ۷۰۰ دلار آمریکا معادل ۹۹۹ دلار سنگاپور است. راید ادعا می‌کند اولین شرکتی است که کیف پول مخصوص به خود را ایجاد کرده است تا کاربران بتوانند با استفاده از آن هزینه بهره گرفتن از خدمات تاکسی آنلاین خود را بپردازند.

در سال ۲۰۱۸، شرکت فولد (Fold)، با ارائه یک نرم‌افزار موبایل، امکان پرداخت هزینه سفر را با استفاده از بیت‌کوین برای مسافران مهیا کرد. در این نرم‌افزار از شبکه لایتنینگ استفاده شده بود و اوبر (Uber) نیز با آنها همکاری می‌کرد. این در حالی است که راید اولین ارز دیجیتالی است که به‌صورت تجاری در یک نرم‌افزار بومی مورد استفاده قرار گرفته و قابلیت تبدیل شدن به بیت‌کوین را دارد.

مدیرعامل و بنیان‌گذار راید، تیرنس زو (Terence Zou)، در مصاحبه خود اعلام کرد به‌واسطه افزایش روزافزون حجم معاملات ارزهای دیجیتال، اضافه کردن آنها به‌ راید همواره مدنظر ما بوده است. وی در بخشی از صحبت‌های خود گفت:

من به‌طور پیوسته، توسعه‌های موجود در این حوزه خاص را رصد می‌کردم و در ارتباط با آینده روشن ارزهای دیجیتال و استفاده از آنها امیدوار بودم.”

بر اساس گفته‌های زو، این شرکت از سال ۲۰۱۹ به‌دنبال استفاده از قابلیت ارزهای دیجیتال در نرم‌افزار خود بوده است. در این سال ۶۰ درصد از شهروندان سنگاپور پول نقد را به استفاده از روش‌های جایگزین ترجیح می‌دادند. همزمان با شیوع ویروس کرونا روش‌های جایگزین پول نقد محبوبیت بیشتری پیدا کردند.

طبق گزارش امسال کریستال انالیتیکس (Crystal Analytics)، سنگاپور و آمریکا با داشتن ۲۵ پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال، در رده سوم قرار دارند. زو در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت:

“با وجود اینکه شهروندان سنگاپور بیت‌کوین دارند، اما استفاده از آن در کشور محدود است. این امکان برای ما وجود دارد که با استفاده از دستگاه‌های خودپرداز و صرافی‌ها بیت‌کوین بخریم، اما کسب‌وکارهای زیادی آنها را قبول نمی‌کنند.

در سال ۲۰۱۹ با تصویب رسمی قانون خدمات پرداخت و اجرایی شدن آن از ماه ژانویه (دی ۹۸)، صرافی‌هایی نظیر کوین بیس مجوز فعالیتِ شش ماهه را در سنگاپور کسب کردند. به‌گفته زو، این قانون باعث ایجاد شفافیت در حوزه فین تک شد و صرافی‌های بیشتری به‌دنبال آغاز فعالیت خود در این کشور افتادند. پذیرش بیت‌کوین تنها گام ابتدایی راید در برنامه بلندمدت این کشور برای استفاده از کیف پول رایدپی (RydePay) است. این شرکت در نظر دارد تا استفاده از ارزهای بیشتری را به پلتفرم خود اضافه کند و می‌خواهد به اولین پلتفرمی در سنگاپور بدل شود که امکان استفاده گسترده از ارزهای دیجیتال را دارد.

منبع: coindesk