بایننس، یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال، در اطلاعیه جدید خود عنوان کرده است که یک بلاکچین جدید و سازگار با اتریوم را عرضه خواهد کرد. به گفته این صرافی، در این بلاکچین جدید از ارز دیجیتال بایننس‌کوین (BNB) به عنوان ارز اصلی استفاده خواهد شد.

به گزارش «The Block»، بلاکچین جدید بایننس «زنجیره هوشمند بایننس» (Binance Smart Chain) نام دارد که به اختصار «BSC» نامیده می‌شود. طبق گزارش‌ها، عملکرد قراردادهای هوشمند در زنجیره جدید مانند اتریوم خواهد بود.

بایننس در وایت‌پیپری که روز گذشته منتشر کرد، می‌نویسد:

“اتریوم اولین پلتفرم قراردادهای هوشمند است که عملیاتی شد و به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفت. برای بهره‌مندی از نرم‌افزارها و جامعه‌ای که هر دو به بلوغ رسیده‌اند، زنجیره هوشمند بایننس، شبکه اصلی اتریوم را انتخاب کرده است.”

در حال حاضر، بایننس از بلاکچین بومی خود به نام بایننس‌چین (BC) استفاده می‌کند و این بلاکچین در صرافی غیر متمرکز بایننس (Binance DEX) نیز استفاده می‌شود. بایننس اعلام کرده است که با توجه به اینکه بایننس‌چین، آزادی عمل و انعطاف‌پذیری کافی را برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApps) فراهم نمی‌کند، این شرکت بر آن شده تا یک بلاکچین بومی دیگر راه‌اندازی کند.

زنجیره هوشمند بایننس، به صورت موازی با بایننس چین اجرا می‌شود و اطلاعات هر یک از آنها در زنجیره دیگر قابل مبادله است. به گفته بایننس، صرافی غیرمتمرکز بایننس به عنوان محل مشترک تبادل دارایی‌ها عمل خواهد کرد. این معماری با داشتن دو زنجیره‌، به کاربرانش این امکان را می‌دهد که اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و دارایی‌های دیجیتال خود را روی یک بلاکچین بسازند و بتوانند در بلاکچین دیگر، آنها را به سرعت مبادله و معامله کنند.

لازم به ذکر است که بایننس‌کوین (BNB)، توکن بومی زنجیره هوشمند بایننس خواهد بود و دارندگان این توکن می‌توانند با سهام‌گذاری آن، پاداش دریافت کنند.

بایننس درخصوص بایننس کوین توضیح می‌دهد:

“بایننس‌کوین توکنی است که برای سهام‌گذاری در زنجیره هوشمند بایننس از آن استفاده می‌شود. این یک فرصت مناسب برای دارندگان بایننس‌کوین است. آنها در صورت تمایل، می‌توانند بایننس‌کوین‌های خود را برای توسعه و پشتیبانی از این زنجیره، سهام‌گذاری کرده و در ازای آن پاداش دریافت کنند.”

تمام اعتبارسنج‌های فعلی زنجیره هوشمند بایننس، کارمزد انجام تراکنش‌ها را به صورت بایننس‌کوین دریافت خواهند کرد. از آنجا که بایننس‌کوین یک توکن تورمی نیست، برخلاف اتریوم و بیت‌کوین، پاداش استخراج ندارد و کارمزد تراکنش‌ها (Gas)، به عنوان پاداش برای اعتبارسنج‌ها در نظر گرفته شده است.

بایننس همچنین افزود که زنجیره هوشمند بایننس از تمامی ابزارهای توسعه موجود اتریوم و نیز تراکنش‌های ارزان‌تر و سریع‌تر پشتیبانی می‌کند.

به نظر می‌رسد اقدام بایننس برای راه‌اندازی این زنجیره هوشمند، نوعی رقابت با دومین صرافی بزرگ بلاکچین یعنی اتریوم به راه خواهد انداخت.

منبع: theblockcrypto