حدودا یک دهه است که عزیمت از دنیای ارزهای سنتی به سوی ارزهای دیجیتال آغاز شده است. گذشت از این مسیرِ تحول، همواره با فرازونشیب‌های بسیاری همراه بوده تا بتواند امروز به این سطح از بلوغ و رسیدگی دست یابد.

بنابر اطلاعات موجود تا فوریه سال 2019 بیش از 110 کشور، کلیه فعالیت‌های مربوط به ارزهای دیجیتال را قانونی اعلام کرده‌اند. در مقابل 10 کشور، دارای مواضع سخت‌گیرانه بوده و مخالف هرگونه فعالیت در این زمینه هستند. دیگر کشورها نیز مانند ایران در موضع خنثی و بی‌طرفی قرار داشتند.

بدیهی است که انتخاب ارزهای دیجیتال می‌تواند قدمی بلند رو به سوی دنیای دیجیتال فردا باشد. دنیایی که در آن با نظارت نهادهای قانونی می‌توان بسیاری از مصائب امروزی نقل‌وانتقال پول و تورم سنگین آن را حل نمود.

روز دوشنبه برابر با 29 اردیبهشت ماه سال 99، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بررسی قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرداختند. در این جلسه تصمیمات اتخاذ شده برای ارزهای دیجیتال مشابه ارزهای سنتی بوده و برای نخستین بار این ارزها به رسمیت قانونی شناخته شدند. این در حالی است که در همین زمان کشور چین، به‌عنوان یکی از پیشگامان حوزه بلاکچین در صدد معرفی رسمی یوان دیجیتال است. در آن سوی جهان نیز قانون‌گذاران آمریکایی در کش و قوس صدور لایحه دلار دیجیتال هستند.

رگولاتوری ارزهای دیجیتال بستری برای توسعه شفاف و نظام‌مند پایه‌های اقتصادی دنیا است. در این بستر کشورها می‌توانند فارغ از قوانین پیچیده و دسترسی‌های دشوار، به صادرات و واردات بپردازند. بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال زمام‌دار آینده مالی هستند. با تکیه بر این ارزها می‌توانیم شاهد تضعیف ارزش دلار و پایانی برای سلطه پولی آمریکا باشیم.

به پشتوانه این شفاف‌سازی و قوانین تعیین شده در کنار هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه انرژی در کشور، می‌توانیم نظاره‌گر گسترش شگرف در حوزه استخراج باشیم. بنابر پیش‌بینی و بررسی‌های کارشناسان به‌نام در سراسر دنیا طی ماه‌ها و سال‌های آینده، رشد قابل توجهی در ارزش و قیمت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال اتفاق می‌افتد. در نتیجه سرمایه‌گذاری و حمایت از استخراج‌گران، موجب ذخیره ارزش در نهادهای دولتی، موسسات مالی و اشخاص خصوصی است. سرمایه‌گذاری بلند مدت این افراد بر روی ارزهای دیجیتال نتیجه‌ای جز ثروت افزونی در کشور ندارد.

با تایید دولتی ارزهای دیجیتال، وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور می‌تواند بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال را مانند دلار و یورو وارد ثبت سفارشات نماید. وزارت صمت یکی از اصلی‌ترین پایه‌های اقتصادی کشور است که توسعه هرچه بیشتر آن موجب توسعه کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ و نهایتا انقلاب اقتصادی می‌گردد.

صندوق ذخیره ارزی کشور، پس‌اندازی برای نسل‌های آینده است. با ورود بیت‌کوین به این صندوق و رشد چند ده برابری آن طی زمانی نه چندان دور می‌توان میراثی عظیم برای آیندگان به یادگار نهاد.

به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال و ورود به قالب ارزهای رایج، پله‌ای برای پرش به سوی بانکداری مدرن است. بانکداری که دیگر درگیر جزئیاتی چون امنیت حساب کاربری نیستند. بستر بلاکچین که سرزمین زایش ارزهای دیجیتال است یکی از امن‌ترین بسترهای حال حاضر ساخته شده بشر است. با افتتاح حساب‌های ارزی بانکی بیت‌کوینی، امکان سرمایه‌گذاری مردم در ارزهای دیجیتال در بستری امن فراهم می‌گردد.

چه بسا با ورود بیت‌کوین به دنیای بورس و طراحی سیستم‌های سرمایه‌گذاری بیت‌کوینی به‌صورت ETP و ETF شاهد جهشی بزرگ در سرمایه‌ها شویم.

به رسمیت شناخته شدن ارزهای دیجیتال توسط دولت ایران، نقطه عطفی در تاریخ پولی کشور است. تصمیماتی که دیروز در صحن علنی مجلس اخذ شد، خط قرمزی بود که بر روی بسیاری از مصوبات گذشته کشیده شد. حال می‌توانیم نوید آغاز دوران اقتصاد مدرن را به یکدیگر بدهیم.