بر اساس داده‌های منتشرشده از سوی گلاسنود (Glassnode)، تعداد آدرس‌های بیت‌کوینی با موجودی دست‌کم ۱,۰۰۰ بیت‌کوین، رکورد تازه‌ای را به ثبت رسانده است.

تعداد آدرس‌های بیت‌کوینی با موجودی بیش از هزار بیت‌کوین به رقم ۲,۲۳۱ واحد رسید. گفتنی است رکورد پیشین این تعداد آدرس، چند روز قبل در ۲۳ اکتبر (۲ آبان) به ثبت رسیده بود. در آن روز، تعداد آدرس‌های بیت‌کوینی با موجودی دست‌کم هزار بیت‌کوین برابر با ۲,۲۲۹ واحد بود.

آمار و ارقام کنونی از افزایش این آدرس‌ها در کوتاه‌مدت حکایت دارد. پیش‌تر در روز ۲۰ اکتبر (۳۰ مهر)، تعداد آدرس‌های بیت‌کوین با موجودی بیش از هزار بیت‌کوین برابر با ۲,۱۷۸ واحد بود.

الیاس استرله (Elias Strehle)، پژوهشگر آزمایشگاه تحقیقاتی بلاکچین می‌گوید که افزایش شمار آدرس‌های بیت‌کوینی حاوی دست‌کم هزار بیت‌کوین، دلایل متعددی دارد.

استرله در مصاحبه با رسانه‌ها گفته است:

“این اتفاق می‌تواند به‌معنای تمرکز روزافزون ثروت در دست‌های عده‌ای معدود از فعالان بازار بیت‌کوین باشد. حتی می‌توان آن را علامتی دال بر این دانست که فعالان دانه‌درشت بازار، بیت‌کوین‌های خود را در تعداد آدرس‌های کمتری ذخیره می‌کنند. همچنین این اتفاق را می‌توان یکی از پیامدهای جانبی گسترش روزافزون صرافی‌های ارز دیجیتال قلمداد کرد.

احتمالاً تمرکز روزافزون بیت‌کوین‌ها استدلالی قانع‌کننده برای بسیاری از فعالان بازار است. جیسون دین (Jason Deane)، تحلیل‌گر فعال بیت‌کوین در مؤسسه کوانتوم اکونومیکس (Quantum Economics) می‌گوید:

“چندان تعجب‌برانگیز نیست اگر این روند، باز هم ادامه پیدا کند؛ چرا که روزبه‌روز بر تعداد ثروتمندانی که به بیت‌کوین روی می‌آورند افزوده می‌شود؛ کسانی که به‌دنبال یک پناهگاه امن دارایی هستند تا بتوانند از تورم فزاینده ارزهای فیات در امان بمانند.

علاوه بر ورود ثروتمندان مستقل، حضور سرمایه‌گذاران نهادی نیز در بازار بیت‌کوین افزایش یافته و این می‌تواند یکی دیگر از دلایل رشد آدرس‌های حاوی بیش از هزار بیت‌کوین باشد.

پیش‌تر در خبرها خواندید که مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، شرکت پرآوازه فعال در حوزه هوش تجاری در اقدامی کم‌سابقه دست به سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیون دلاری در بیت‌کوین زده است. این شرکت یک ماه بعد مجدداً ۱۸۳ میلیون دلار دیگر به سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین اختصاص داد. در ماه جاری نیز، اسکوئر (Square)، شرکت خواهرخوانده شبکه اجتماعی توییتر از سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دلاری خود در بیت‌کوین خبر داد.

دین از این اتفاقات با نام «اثر مایکرواستراتژی» یاد می‌کند و می‌افزاید:

“زنگ آغاز سرمایه‌گذاری نهادی در بازار بیت‌کوین به صدا درآمده است. شرکت‌ها و سازمان‌ها احتمالاً مبالغ هنگفتی بیت‌کوین خواهند خرید و از این رو می‌توان آنها را در دسته «نهنگ‌های بیت‌کوینی» جای داد.

با این حال، افزایش تعداد آدرس‌های بیت‌کوینی با موجودی دست‌کم هزار بیت‌کوین، دلایل دیگری نیز دارد؛ به‌ویژه آنکه در حال حاضر شاهد افزایش جهش‌وار قیمت بیت‌کوین نیز هستیم.

اینگو فیدلر (Ingo Fiedler)، هم‌بنیان‌گذار آزمایشگاه تحقیقاتی بلاکچین می‌گوید:

اگر افزایش تعداد کیف پول‌های بیت‌کوینی با موجودی بیش از هزار بیت‌کوین در یک بازه زمانی بسیار محدود رخ دهد، به‌نظر من می‌تواند ناشی از یک اثر مصنوعی (مثل توزیع یک کیف پول سرد) باشد و نه حاصل یک رشد طبیعی.

منبع: decrypt