شش هفته قبل بازار ارزهای دیجیتال با سقوط گسترده‌ای مواجه شد. تنها ۸ روز با هاوینگ بیت‌کوین فاصله داریم و این در حالی است که شاهد ثبت رکوردی تازه در نرخ هش شبکه بیت‌کوین هستیم.

به گزارش کوین تلگراف، پس از سقوطی که اواسط ماه مارس (اسفند) شاهدش بودیم بسیاری از ماینرها دستگاه‌های خود را خاموش کردند، اما حالا و با سوددهی بیشتر استخراج و ورود دوباره ماینرها به شبکه، هش ریت آن به بیش از ۱۴۲ اگزاهش بر ثانیه (EX/S) رسیده است.

رکورد پیشین متعلق به ۸ مارس (۱۸ اسفند ۹۸) ثبت شده است. در آن زمان نرخ هش شبکه ۱۲۳ اگزاهش بر ثانیه بود.

در حالی که تنها ۸ روز دیگر با هاوینگ بیت‌کوین فاصله داریم، شاهد رسیدن به رکورد جدیدی هستیم.

دو هفته پس از ۸ مارس و دست یافتن به هش ریت شبکه ۱۲۳ اگزاهش بر ثانیه، شاهد کاهش ۴۰ درصدی آن بودیم، تا جایی که نرخ هش شبکه به ۷۵ اگزاهش بر ثانیه رسیده بود.

با افزایش قیمت در شش هفته پس از سقوط، هش ریت شبکه ۹۰ درصد از توانش را احیا کرد. به گفته کارشناسان، افزایش قیمت و از دور خارج شدن قریب‌الوقوع بسیاری از دستگاه‌های ای‌سیک قدیمی به واسطه هاوینگ باعث رشد دو برابری نرخ هش شبکه در کمتر از دو ماه شده است.

جانسون ژو  (Johnson Xu)، مدیر ارشد بخش تحلیل شرکت توکن اینسایت  (TokenInsight)، معتقد است که تعداد زیادی از ماینرهای نسل قبل مانند S9s، مدت کوتاهی پس از هاوینگ از رده خارج خواهند شد.

با وجود هاوینگ و نصف شدن پاداش استخراج، بسیاری از ماینرها از این حوزه خارج می‌شوند، ژو معتقد است که این رویداد تاثیری مثبت دارد. او در این خصوص گفت:

“هاوینگ تجدید توازنی مفید است که شبکه [بیت‌کوین] را مجبور می‌کند تا به شبکه‌ای کارآمد تبدیل شود، شبکه‌ای که در آن حاشیه سود ماینرها کافی است.”

هاوینگ بیت‌کوین، آشوبی کوتاه مدت در شبکه ایجاد خواهد نمود، ولی به محض اینکه سختی شبکه اصلاح شد و به محدوده توازن رسید، شاهد ثبات شبکه بیت‌کوین خواهیم بود.

منبع: cointelegraph