فعالیت‌های DeFi در شبکه اتریوم به بیشترین میزان خود رسیده است. این در حالی است که رشد حوزه مدیریت مالی غیرمتمرکز (DeFi) اتریوم در سال ۲۰۲۰ با ضرر اکوسیستم گیمینگ این پلتفرم همراه بوده است.

نتایج سه‌ ماهه دوم سال ۲۰۲۰ نشان از رشد چشمگیر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در تمام اکوسیستم‌ها، به خصوص اتریوم، می‌دهد. اتریوم را می‌توان بزرگ‌ترین بلاکچینی دانست که میزبان نرم‌افزارهای غیرمتمرکز و حوزه مدیریت مالی غیرمتمرکز است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، صرافی‌های غیرمتمرکز بیشترین رشد را به خود اختصاص داده‌اند و این در حالی است که فعالیت‌های مربوط به پروژه «Compound» بخش بزرگی از راهکارهای تبدیل ارز در بلاکچین اتریوم را از آن خود کرده است.

طبق گزارش‌ پلتفرم اورنتورک (Our Network)، شرکت کِرو (Curve) یکی از موفق‌ترین سیستم‌ها در شیوه کسب درآمد کِشت سود (Yield Farming) بوده است. این شرکت به کاربران خود امکان مبادله استیبل کوین‌های مختلف را می‌دهد تا سود خود را به حداکثر برسانند.

در ماه گذشته، سرمایه‌گذاری در کِرو تقریبا رشد سه برابری داشته است و حجم معاملات روزانه نیز به بیشترین میزان خود، یعنی ۶۰ میلیون دلار، رسید. این یعنی ۳۰ برابر بیشتر از میانگین قبلی این پلتفرم. تقاضا برای جفت‌ارزهای تتر بیش از سایر دارایی‌ها بود و در مجموع، حجمی معادل با ۵۸.۵ درصد از معاملات را شامل می‌شد. علت این امر را می‌توان سود چشمگیر توکن کامپاند برای استیبل کوین تتر در طولانی‌ مدت دانست.

پلتفرم یونی‌سواپ (Uniswap) نیز از از افزایش تقاضا برای توکن کامپاند سود برده است. در ژوئن (خرداد)، حجم ماهیانه معاملات در این پلتفرم دوبرابر شد.

بر اساس گزارش پلتفرم تحلیل داده اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز دپ‌ریدار (DappRadar) از سه ماهه دوم سال، سلطه مدیریت مالی غیرمتمرکز به‌طور غیرمستقیم باعث کاهش فعالیت در زمینه گیمینگ شده است. طی سه ماهه دوم سال، بیش از ۸ میلیارد دلار تراکنش روی پلتفرم‌های دیفای انجام شد. این مسئله سبب شد تا کارمزد تراکنش‌های این بلاکچین به‌شدت افزایش یابد.

با این حال، اکوسیستم اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز گیمینگ اتریوم، که پیش از این بسیار پرترافیک بود، از افزایش هزینه تراکنش‌ها دچار ضرر شده است. دپ ریدار از کاهش خیره‌کننده ۷۹ درصدی فعالیت‌های درون‌زنجیره‌ای مرتبط با گیمینگ طی سه ماهه قبلی خبر داد.

به نظر می‌رسد در مقابل ضرر واردشده به اتریوم، بیشترین سود نصیب پلتفرم ایاس (EOS) شده است. از سه ماهه قبل تاکنون، حجم تراکنش مرتبط با گیمینگ این پلتفرم حدود ۸۰ درصد افزایش داشته است. اگرچه این مسئله خبر امیدوارکننده‌ای برای پلتفرم ایاس محسوب می‌شود، اما هنوز ضرر ناشی از ایردراپ ایدوس (EIDOS)  در اواخر سال ۲۰۱۹، به طور کامل جبران نشده است. حجم معاملات این پلتفرم نیز بسیار کمتر از بیشترین حد خود طی سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ است.

در نهایت، ترون (Tron) نیز، با انتقال چند پروژه مختلف اتریوم روی بلاکچین خود، شاهد رشد و گسترش بوده است. علاوه بر پروژه‌ای مشابه با سای SAI( Collateral Dai) که پیش از این راه‌اندازی شده بود، پلتفرمی به نام Oikos.cash  نیز پروژه‌هایی مشابه با سینتِتیکس (Synthetix) و یونی‌سواپ را روی بلاکچین ترون ایجاد کرده است. با این حال، حجم کل تراکنش‌ها در تمام سه ماهه دوم فقط ۱۵ میلیون دلار بود.

منبع: cointelegraph