رگ تک

روز چهارشنیه 6 مرداد از ساعت 16 تا 20، رویدادی به نام رگ تک ( فناوری و مقررات ) در دانشگاه خاتم با برگزاری راه پرداخت اجرا گردید.

رگ‌تک چیست؟

رگ‌تک (RegTech) یا فناوری‌های قانونگذاری که از ترکیب دو کلمه Regulatory و Technology گرفته شده است به معنای «کاربرد نوآورانه فناوری برای سازگاری و تطبیق‌پذیری کارآمد و کم‌هزینه با قوانین است.» این مفهوم بعد از بحران مالی ۲۰۰۸ در پاسخ به افزایش استارت‌آپ‌های فین‌تک و افزایش حجم داده‌های دیجیتال در صنعت مالی و در پی آن افزایش قوانین مالی شکل گرفت تا در عین حفظ کارآمدی همراه با کنترل هزینه‌ها، بانک‌ها، موسسات مالی و استارت‌آپ‌های فین‌تک حداکثر تطبیق‌پذیری با قوانین جدید را در کمترین زمان ممکن داشته باشد که البته در قدم‌های بعدی این مفهوم به کار قانون‌گذار نیز آمد و قانون‌گذاران مالی نیز در مراحل قبل و بعد از قانون‌گذاری از جنبه‌های مختلف تصمیمات خود باخبر شوند تا بتوانند بهترین تصمیمات را بگیرند.

همایش رگ تک
برخی از محورهای رویداد
  • رگ‌تک چیست و چرا به آن نیاز داریم؟
  • بررسی راه‌حل‌های رگ‌تک و تکنولوژی‌های مرتبط با آن
  • مزایا و فواید رگ‌تک
  • چرا ایران باید دوست‌دار رگ‌تک / فین‌تک باشد
  • چگونه برای تطبیق با آینده، از رگ‌تک نهایت استفاده را ببریم
  • چارچوب نظری فناوری نظارتی چیست و حوزه‌های تأثیر و کاربرد آن شامل چه مواردی است؟
  • وضعیت فعلی و آتی ریسک و تطبیق مقررات در بانک‌ها و مؤسسات مالی چگونه است؟
  • تطبیق مقررات در مؤسسات مالی با چه چالش‌هایی مواجه است و راهکارهای فناوری نظارتی برای رفع این چالش‌ها کدامند؟
  • سیاست‌‌ها و گام‌های اجرایی برای پیاده‌سازی نمونه‌های موفق راهکارهای فناوری نظارتی در کشورهای پیشرو شامل چه مواردی است؟تا به امروز نحوه برنامه‌ریزی و مواجهه با فناوری مالی در ایران چگونه بوده است؟
نقش سیتکس و مهندس قریب در رویداد رگ تک

مدیرعامل سیتکس: مدل استقبال دولت از تکنولوژی پیشرفت را برای کشور به ارمغان می‌آورد.

حسین قریب، مشاور سرمایه‌گذاری و مدیرعامل سیتکس در ارائه خود با عنوان “بلاکچین دنیای بدون رمز” از فرصت‌هایی که بلاکچین و رمزارزها برای کشورها به وجود آورده گفت و تاکید کرد که اهمیت ندادن به رگولاتوری باعث شده فرصت‌ها را از دست بدهیم.

حسین قریب در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه در بسیاری از موارد به جای اینکه قانون و قانون‌گذاری با ایجاد بستری امن کمک کنند باعث شده‌اند که نهادها از مسئولیت‌های خود شانه خالی کنند، گفت: “فیلترینگ تلگرام نه تنها چیزی را حل نکرد بلکه باعث شکل‌گیری مشکلاتی شد که با گسترش استفاده از فیلترشکن‌ها به وجود آمد.”

چگونه بلاکچین می‌تواند در خدمت قانون باشد، او با طرح این پرسش گفت: “بسیاری از کشورها به سمت استفاده از رمزارزها رفته‌اند. امارات طی ۳۰ سال گذشته توانست با پذیرش تکنولوژی و همکاری دولت تبدیل به مهد پیشرفت و ثروت شود.”

او در ادامه با اشاره به وضعیت قانون‌گذاری رمزارزها در کشورهای جهان از جمله آمریکا، انگلیس و روسیه گفت: “۸۰درصد از تراکنش‌های رمزارز بیت‌کوین در آمریکا انجام می‌شود.”

مدل استقبال درست دولت از تکنولوژی باعث می‌شود از کشورهای سایر جهان پیشی بگیریم. او با بیان این مطلب گفت: “تکنولوژی همراه با فرصت و تهدیدهاست. شناخت و استفاده از فرصت‌هاست که باعث می‌شود پیشرفت کنیم.”

قریب با بیان اینکه استقبال مردم از بسترهایی مانند اینترنت و تلگرام باعث پیشرفت و رشد آنها شده، افزود: “مردم جهان به دنبال استفاده از زبانی مشترک مالی بودند که بدون دخالت دولت‌ها بتوانند با هم در ارتباط باشند، رمزارزها این خواسته را برآورده کردند.”

به گفته او قانون‌گذاری دیجیتال در کشور ما متولیان زیادی دارد اما نه قانون‌گذار و نه کسی که در خدمت آن است شناختی از فناوری و فرصت‌ها و تهدیدهای آن ندارند.

همچنین قریب گفت: “زمانی که بستر قانون‌گذاری وجود نداشته باشد سازمان‌هایی که قصد دارند تکنولوژی را در خدمت دولت قرار دهند و باعث پیشرفت کشور شوند با چالش مواجه می‌شوند و نمی‌دانند از چه دیدی به آنها نگریسته می‌شود.”

مدیرعامل سیتکس به نشانه‌هایی اشاره کرد که نشان می‌دهد اگر بسترهای مناسبی برای فعالیت در حوزه تکنولوژی فراهم نشود فرصت‌ها  را از دست می‌دهیم. افزایش قیمت بیت‌کوین، مورد قبول واقع شدن این رمزارز به عنوان ابزار مبادله مالی و حل کردن مشکل حمل‌ونقل از جمله این نشانه‌ها بود.

اکنون فرصت برابری برای استفاده از بلاکچین و رمزارزها به وجود آمده است. او با بیان این مطلب به اقداماتی اشاره کرد که شرکت سیتکس از چندسال پیش در زمینه رگولاتوری انجام داده است.

او به راه‌حل‌هایی اشاره کرد که باعث می‌شود فرصت‌ها را در حوزه تکنولوژی از دست ندهیم.

ایجاد محیطی به نام سندباکس خواست فعالان حوزه فین‌تک است. قریب با بیان این مطلب گفت: “فضای سندباکس این امکان را به وجود می‌آورد تا شرکت‌ها بتوانند در فضای کوچکی فناوری را پرورش دهند. با حمایت دولت این فضا باید ایجاد شود.”

او در پایان به مهاجرت ماینرها در کشور اشاره کرد و گفت: “متاسفانه نبود قانون‌گذاری درست و به موقع باعث از دست دادن سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی در این حوزه شد. اگر به قانون گذاری اهمیت ندهیم تمامی فرصت‌ها را از دست خواهیم داد.”