با وجود رشد بی‌نظیر بیت‌کوین طی ده سال گذشته، این ارز دیجیتال هنوز به‌عنوان یک بازار، کوچک به‌حساب می‌آید. با مقایسه ابعاد بازار بیت‌کوین با سایر بازارها، به‌راحتی می‌توان آینده گسترش آن را پیش‌بینی نمود. در همین راستا تحلیل‌گران عواملی را پیش‌بینی می‌کنند که ممکن است موجب پیشرفت قابل ملاحظه ارزهای دیجیتال در ماه‌ها و سال‌های آینده شوند.

رشد تصاعدی قیمت بیت‌کوین در طول زمان، موجب توجه همگان به آن شد. در ادامه این رشد صدها میلیارد دلار از طریق سرمایه‌گذاران به این زمینه سرازیر شد و توانست، از کاربردهای گسترده‌ای چون، استفاده به‌عنوان یک ارز و هم یک فروشگاه ارزشی، برخوردار شود.

با وجود رشد عظیمی که بازار بیت‌کوین شاهد آن بوده، اما نتوانست خود را به مقیاس سطحی برساند که پیش از این توسط دارایی‌ها و ارزهای سنتی مشاهده شده است.

مقایسه اندازه بازار بیت‌کوین در برابر دارایی‌های سنتی، نشان می‌دهد که این بازار تا چه اندازه محدود و کوچک بوده و چه فضای رشد و نمو بزرگی در سال‌های پیش رو دارد. این پتانسیل، در ترکیبی از توان فنی و بنیادی ظهور می‌کند و برای بسیاری از سرمایه‌گذاران نویدبخش پیشرفت‌های بیشتر در ماه‌ها و سال‌های آینده است.

با مقایسه بیت‌کوین با سایر بازارها می‌توان نتیجه گرفت که سرمایه‌گذاران همچنان زود به این عرصه وارد شده‌اند.

رشد بیت‌کوین در مقایسه با دارایی‌های سنتی در آینده بیشتر خواهد بود!

 

ظرفیت ۱۶۳ میلیارد دلاری بازار بیت‌کوین، نشان‌دهنده رشد گسترده این دارایی طی ده سال گذشته است.

Rafael Schultze-Kraft، بنیان‌گذار پلتفرم تحلیلی Glassnode، در توییت اخیرش در مورد ابعاد بازار بیت‌کوین صحبت کرد. این صحبت‌ها با استناد به داده‌های پلتفرم او در رابطه با اندازه بازار بیت‌کوین در قیاس با طلا، ترازنامه تعادلی فدرال، و ذخایر عرضه ارز جهانی بود. او گفت:

“اگر میزان حرکت ما را به سوی بیت‌کوین نمی‌دانید، تنها کافیست به اندازه بازار مربوط به آن نگاهی بیاندازید.

در آینده، بیت‌کوین تا چه حد رشد خواهد کرد؟

سرمایه‌گذاران به دنبال پاسخ این سوال هستند که بیت‌کوین در اواسط راه خود، با رو آوردن به مدل رایج ارز دیجیتال Stock-to-Flow، تا چه حدی رشد خواهد کرد؛ این مدل اقتصادی پیش‌بینی می‌کند که کمبود عرضه بیت‌کوین همراه با افزایش میزان تقاضا، به افزایش قیمت تا ۱۰۰۰۰۰ دلار تا پایان امسال منجر خواهد شد.

حرکت رو به رشد بیت‌کوین، می‌تواند به دست سرمایه‌گذاران سنتی که به دنبال سرمایه زیاد هستند تقویت شود. این امر به آنها اجازه می‌دهد تا بتوانند از نوسانات احتمالی بازارهای سنتی، که ممکن است در ماه‌های آتی مشاهده شوند، فرار کنند.

Dan Hedl، مدافع بیت‌کوین، احتمال وقوع این اتفاق را ابراز کرد و گفت:

“اگر ایمان موجود نسبت به موسسات سنتی از بین برود، ما یک چرخه عادی FOMO مبنی بر خرده فروشی را نمی‌بینیم؛ بلکه شاهد پروازی به سوی امنیت پول جهانی خواهیم بود.”

منبع: glassnode و bitcoinist