۱۰ سال قبل، شخصی ۱۰,۰۰۰ بیت‌کوین برای خرید دو پیتزا پرداخت کرد؛ اما چه سرنوشتی برای آن کوین‌ها اتفاق افتاد؟

چند روز قبل دهمین سالگرد نخستین خرید با بیت‌کو‌ین بود. لزلو هانیچ (Laszlo Hanyecz)  در تاریخ ۲۲ می ۲۰۱۰، با خرید دو پیتزا اولین خرید رسمی با بیت‌کو‌ین را انجام داد و در ازای آن ۱۰,۰۰۰ بیت‌کوین پرداخت کرد. ۱۰,۰۰۰ بیت‌کوین در آن زمان ۴۱ دلار ارزش داشت اما ارزش کنونی آن ۹۲.۵ میلیون دلار است.

گران‌ترین پیتزای دنیا، روز پیتزای بیت‌کوین

شاید شما هم با خود فکر کرده باشید که برای ۱۰,۰۰۰ بیت کوین پرداخت شده برای آن دو پیتزا چه اتفاقی افتاده است؟!

گرنت بلیسدل (Grant Blaisdell) موسس و مدیر ارشد بازاریابی شرکت تحلیل بلاکچین کوینفرم در این خصوص گفت در سال‌های گذشته، آن ۱۰,۰۰۰ بیت‌کوین به آدرس‌های مختلفی انتقال یافته‌اند. برخی از آنها به صرافی‌هایی رفته که هم اکنون تعطیل هستند و بعضی دیگر نیز در کیف پول‌هایی با سرمایه زیاد باقی مانده‌اند.

انتقال تعداد زیادی از بیت‌کوین‌ها به  BTC-e

به عقیده بلیسدل ممکن است بعضی از آن بیت‌کو‌ین‌ها در BTC-e نقد شده باشند. صرافی ارز دیجیتال BTC-e  در سال ۲۰۱۱ تاسیس شده بود و در سال ۲۰۱۷  هنگامی که مدیران آن به جرم پولشویی دستگیر شدند، این صرافی نیز تعطیل شد.

باقی ماندن مقدار زیادی از بیت‌کوین‌ها در کیف پول‌هایی با دارایی بسیار زیاد

طی پیگیری‌ بیت‌کوین‌های پیتزا توسط کوینفرم مشخص شد که ۵.۷۹ درصد آنها به یکی از بزرگ‌ترین کیف پول‌های حال حاضر انتقال یافته است. دوازدهمین کیف پول بیت‌کوین، ۵۷۹ بیت‌کو‌ین پیتزا به ارزش بیش از ۵ میلیون دلار را در اختیار دارد.

دارنده این کیف پول از روش‌های مختلف دیگر نیز به جمع آوری بیت‌کو‌ین پرداخته است زیرا این کیف پول اکنون نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار بیت‌کو‌ین در اختیار دارد. بلیسدل در این خصوص گفت این کیف پول احتمالا متعلق به شخص معروفی است که اخیرا نیز فعالیت داشته است. وی افزود:

“مشخص نیست که این آدرس در اختیار چه کسی است و به نظر نمی‌رسد که متعلق به نهاد تجاری نظیر صرافی‌ها باشد. ناشناس بودن این فرد به نوعی همانند ساتوشی ناکاموتو جالب است.”

منبع: cointelegraph