بر اساس گفته‌های بن اجینگتون (Ben Edgington) از تکو (Teku -یکی از اپراتورهای کلاینت اتریوم ۲.۰) از ماه جولای ۲۰۲۰ ویژگی گواه اثبات سهام به روزرسانی مورد انتظار اتریوم ۲.۰ ممکن است فعال شود.

اجینگتون در پنل گروهی به مدیریت ایوان ون نس (Evan Van Ness) گفت:

“بیکن آغاز این مسیر است. بیکن زنجیره گواه اثبات سهامی است که مستقل می‌باشد. زمان عرضه این زنجیره می‌تواند هفته‌ها و ماه‌های آتی باشد اما ۸۰ تا ۹۰ درصد مطمئن هستم که این زنجیره تا سه ماهه سوم سال جاری فعال خواهد شد.”

در فاز صفر نقشه راه اتریوم ۲.۰، بیکن نقطه عطف و هدف اصلی است. بیکن زنجیره اصلی اتریوم ۲.۰ خواهد بود و با مکانیزم اجماع گواه اثبات سهام کار خواهد کرد. کاربران می‌توانند با استیک کردن کوین‌های خود در اتریوم ۲.۰ به ایمن‌سازی شبکه پرداخته و در ازای آن، پاداش منظمی متناسب با میزان کوین‌های استیک شده دریافت کنند.

بر اساس گفته‌های ویل ویلانووا (Will Villanueva) نقطه عطف بعدی نقشه راه اتریو‌م ۲.۰، فاز ۱ است. در این فاز ایجاد ۶۴ شارد و پیاده‌سازی شاردینگ وجود دارد که هرکدام ظرفیت ۵۰۰ کیلوبایتی دارند. در زنجیره اتریو‌م کنونی به دلایلی، ظرفیت بلاک‌ها تقریبا ۲۵ کیلوبایت است. افزایش ظرفیت بلاک‌ها، افزایش پردازش تعداد تراکنش‌ها در شبکه را امکان‌پذیر می‌سازد.

در فاز ۱.۵ اتریو‌م ۱.۰ با اتریو‌م ۲.۰ ترکیب می‌شود و بلاکچین کنونی اتریو‌م به یکی از شاردها تبدیل خواهد شد.

در فاز ۲، برنامه‌ها و شبکه‌های مختلف بر بستر زنجیره اتریو‌م ۲.۰ شروع به ایجاد ارتباط با یکدیگر خواهند کرد. ویلانووا معتقد است این برنامه‌ها می‌توانند ماهیت بسیار متفاوتی با یکدیگر داشته باشند و شامل برنامه‌هایی مانند لیبرا، بلاکچین‌های خروجی خرج نشده تراکنش‌ها (UTXO) و هم چنین شامل زنجیره قدیمی اتریو‌م ۱.۰ خواهد بود.

اجینگتون با تاکید بر نقطه شروع مشکلات اتریوم ۲.۰  خاطرنشان کرده است:

قابلیت مشارکت و همکاری بسیار دشوارتر از شبکه آزمایشی با یک کلاینت است. شبکه‌های آزمایشی با چند کلاینت هرگونه مشکلی که باعث ناکارآمدی می‌شوند را مشخص می‌کنند.

منبع: decrypt