پس از واگذاری پروژه TON به جامعه متن باز توسط تیم رسمی آن، چینی‌های طرفدار TON می‌خواهند شبکه خاص خود را ایجاد کنند.

اگرچه پروژه بلاکچین تلگرام ،TON، متوقف شده است اما شاهد ظهور شبکه‌های TON جدید تحت هدایت انجمن‌ها خواهیم بود.

پیش از این، شاهد دو ابتکار جهانی مبتنی بر TON با نام Free TON  و NewTON بودیم، حال جامعه چینی TON نیز قصد دارد شبکه اختصاصی خود را ارائه دهد.

جامعه چینی TON در پست بلاگی خود در تاریخ ۲۹ می (۹ خرداد)، در خصوص راه‌اندازی یک شبکه مبتنی بر TON مجزا ابراز تمایل کرد. این اقدام واکنشی به پاول دورف (Pavel Durov) مدیر عامل تلگرام است که مدتی پیش به‌طور رسمی اعلام کرده بود این شرکت دیگر در پروژه تلگرام بلاکچین فعالیت نخواهد کرد.

این جامعه می‌خواهد شبکه بلاکچین TON آزمایشی (Testnet) اختصاصی را راه‌اندازی کرده و یک وب‌سایت ویژه را برای این پروژه جدید جهت دسترسی کاربران علاقه‌مند قرار دهد. مشابه ابتکارهایی چون Free TON، جامعه چینی TON نیز به دنبال جذب مشارکت‌کنندگان بیشتر است تا شبکه خود را هرچه سریع‌تر توسعه دهد. در این بلاگ آمده است:

“در اولین قدم، هدف ما ایجاد شبکه آزمایشی بلاکچین مبتنی بر TON است تا نودها و توسعه‌دهندگان بیشتری را جذب کنیم و بتوانیم به طور گسترده آن را بررسی نماییم. سپس، قوانین شبکه را بازطراحی کنیم تا با مفاد کنونی سازگاری بیشتری داشته باشند. همچنین از افراد بیشتری دعوت خواهیم کرد تا TON  اختصاصی‌مان را تست و از آن استفاده کنند.

این پست توسط تووز وو (Tooz Wu)، محقق بلاکچینی پکنی نوشته شده که موسس جامعه چینی TON است. بر اساس صفحه لینکدین وو، جامعه چینی TON، فعال‌ترین جامعه مبتنی بر TON را  تشکیل می‌دهند.

پس از آغاز به کار این جامعه در ماه می ۲۰۱۹، وو یک گروه تلگرامی را در ماه اکتبر ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرد. در گفتگو با کوین تلگراف، وو گفت که وی نیز یکی از اعضای بنیاد جامعه TON است. این بنیاد در واقع یک جامعه جهانی مستقل است که با مشارکت توسعه‌دهندگان TON شکل گرفته است.

وو علاوه بر نقشی کلیدی که در جامعه چینی TON دارد، موسس وب‌سایت TONbus.com نیز است. این وب‌سایت منابع برجسته‌ای در ارتباط با TON را گردآوری می‌کند و در دسترس کاربران قرار می‌دهد. وو همچنین کسی‌است که وایت‌پیپر TON را به چینی ترجمه کرده است.

همچنان که جامعه چینی TON در حال راه‌اندازی شبکه TON اختصاصی خود است، دست‌کم ۳ جانشین بلاکچینی مبتنی بر TON وجود دارد.

البته این جوامع نتوانستند پیشرفت خیلی خوبی داشته باشند. در توییتی که در تاریخ ۷ می (۱۸ اردیبهشت) توسط جامعه چینی TON منتشر شد، این جامعه با صراحت از Free TON انتقاد و مدعی شد این ابتکار عملا نشان‌دهنده یک جامعه TON واقعی نیست. در این توییت آمده است:

Free TON  یک کوین بسیار بی‌ارزش است که توسط شرکت تن لبز (TON Labs) ارائه شده است و نماینده یک جامعه TON به حساب نمی‌آید. واقعا چه کسی رئیس شرکت تن لبز است؟!

منبع: cointelegraph