با گذشت دو ماه از هاوینگ بیت‌کوین در ماه مه، نرخ هش و سختی استخراج شبکه کاهش یافته بود. حال در مدت زمان نسبتا کوتاهی شاهد رکورد تاریخی جدید آن هستیم.

پس از کاهش هش ریت بیت‌کوین، طی هفته گذشته با افزایش ۹.۸۹ درصدی در 13 ژوئیه به رکورد جدید ۱۷.۳ تریلیون واحد رسید.

اگرچه قیمت بیت‌کوین در هفته‌های گذشته نوسانات چندانی نداشته، شاخصه‌های پراهمیت دیگر که تضمین‌کننده‌ امنیت شبکه این ارز دیجیتال هستند، مانند گذشته وضعیت مناسبی دارند. این یک خبر مثبت برای آن دسته از سرمایه‌گذارانی است که به‌دلیل کاهش نرخ هش و سختی استخراج پس از هاوینگ بیت‌کوین، به شدت نگران بودند.

بر اساس پیش‌بینی برخی از تحلیل‌گران، پس از هاوینگ بسیاری از استخراج‌کنندگانی که سود کافی نداشته باشند این عرصه را ترک می‌نمایند.

بلافاصله پس از نصف شدن پاداش استخراج، کاهش قابل توجهی در نرخ هش روی داد؛ و به‌دنبال آن سختی شبکه با کاهش دو برابری مواجه شد. حال با افزایش 14.95 درصدی شاخص سختی در ماه اخیر روند نزولی دو سقوط قبلی معکوس شد.

در زمان حاضر نرخ هش و سختی استخراج در بالاترین سطح خود قرار دارند. از این رو به‌نظر می‌رسد که نگرانی‌های مرتبط با تاثیر هاوینگ بر این دو متغیر، بی‌پایه و اساس بوده است.

به‌طور کلی سختی استخراج با نرخ هش تغییر می‌کند و غالباً بر میزان آن افزوده می‌شود. افزایش نرخ هش به ‌معنای تایید سریع‌تر بلاک‌ها است.

سختی بالا سودآوری ماینرها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و خروج برخی از ماینرها از شبکه را در پی دارد. وقتی چنین اتفاقی رخ دهد، می‌تواند منجر به کاهش نرخ هش شود.

منبع: cointelegraph