ثروت خالص مدیرعامل شرکت تسلا، ایلان ماسک (Elon Musk)، با جهشی از ثروت وارن بافت، سرمایه‌گذار و میلیاردر معروف، پیشی گرفت.

نظرات این دو میلیاردر معروف درباره بیت‌کوین و آینده پول بسیار متفاوت است و به‌نوعی می‌توان این اتفاق را جدال تفکرات جدید و قدیم دانست.

به گزارش بلومبرگ، رشد ۱۱ درصدی سهام تسلا طی هفته‌های اخیر موجب افزایش ۶.۱ میلیارد دلاری ثروت ماسک شد. فهرست میلیاردرهای بلومبرگ نشان می‌دهد که ارزش خالص این میلیاردر پرحاشیه اکنون به رقم خیره‌کننده ۷۰٫۵ میلیارد دلار رسیده است.

در حال حاضر دارایی خالص بافت ۶۹٫۲ میلیارد دلار است. افزایش ناگهانی ثروت مؤسس اسپیس ایکس به این معناست که ثروت او از لری الیسون (Larry Ellison)، مدیرعامل شرکت عظیم فناوری اوراکل (Oracle) هم بیشتر شده است. نکته جالب اینجاست که بافت پیش‌تر به صراحت اعلام کرده بود که با ایلان ماسک مخالف است.

طبق فهرست حقوق‌های پرداختی بلومبرگ، جهش سهام تسلا به این معناست که با توجه به قراردادی که ماسک دو سال پیش امضا کرد و درآمد ۵۹۵ میلیون دلاری او طی یک روز، ماسک بالاترین دریافتی را در میان مدیرعامل‌های آمریکایی دارد.

بیت‌کوین همواره مورد انتقاد بافت قرار داشت و آن را «سم موش به توان دو» خوانده بود. به‌گفته وی، بیت‌کوین «فاقد هرگونه ارزش خاصی» است. حتی اهدای یک واحد بیت‌کوین توسط جاستین سان (Justin Sun)، مدیرعامل ترون (Tron)، به بافت هم نتوانست نظرش را نسبت به این ارز دیجیتال عوض کند. سان این بیت‌کوین را در حاشیه ضیافت ناهار وارن بافت به وی اهدا کرد.

در مقابل، ماسک همواره بیت‌کوین را ستایش می‌کند و آن را «بسیار هوشمندانه» می‌داند. این در حالی است که او پیش‌تر گفته بود تنها ۲,۵۰۰ دلار بیت‌کوین دارد.

ماسک به‌دلیل سرمایه‌گذاری اندکش در ارزهای دیجیتال هدف طنزپردازی‌های طرفداران بیت‌کوین قرار گرفت. ماسک در ماه مارس (اسفند ۱۳۹۸) امسال دوج کوین را به‌عنوان ارز دیجیتال مورد علاقه خود معرفی کرد، اما مشخص نشد که این حرف او جدی بوده است یا تنها یک شوخی بود.

ماسک همچنین در ماه ژانویه (دی ۱۳۹۸) گفت که بیت کوین می‌تواند «جایگزینی برای پول نقد» باشد و در ماه مه (اردیبهشت ۱۳۹۹) هم در پاسخ به توییت جی‌کی رولینگ (نویسنده سری کتاب‌های هری پاتر) گفت که بیت‌کوین «در مقایسه با عرضه بی‌رویه ارز» توسط دولت‌ها بسیار «مقاوم» به‌نظر می‌رسد.

البته تفاوت‌های بین این دو نفر به اینجا ختم نمی‌شود.

بافت که یکی از صریح‌ترین منتقدان بیت‌کوین و صاحب شرکت سرمایه‌گذاری برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway)، و معروف به پیشگوی اوماهاست، زندگی بسیار ساده‌ای دارد. در مقابل ایلان ماسک به رفتارهای جنجالی خود، به‌ویژه در توییتر، معروف است. رفتارهایی که بعضاً در گذشته برای او دردسرساز شده‌اند.

این غول ۴۹ ساله دنیای فناوری با توییت عجیب‌ و غریب خود در ماه مه (اردیبهشت) که در آن گفته بود ارزش سهام شرکت تسلا «بیش از اندازه بالا» است، باعث کاهش ۱۵ میلیارد دلاری ارزش سهام شرکت تسلا شد. در حال حاضر ۶ میلیارد دلار به سرمایه ماسک اضافه شده است که ممکن است قسمتی از آن را در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کند.

منبع: decrypt