هرمس

هرمس، پلتفرم به اشتراک‌گذاری دانش

Students Academics School Education Knowledge
brokers-discussing-trading-strategy-holding-papers-with-financial-data-pointing-pen-charts-cropped-shot-broker-job-stock-market-exchange-concept-min
close-up-graduates-shaking-hands-min

هرمس چیست؟

 

هرمس یک پلتفرم به اشتراک‌گذاری دانش بر پایه شبکه اتریوم بلاکچین و IPFS است که خواننده، منتقد، نویسنده و اساتید را به هم متصل می‌کند. درعین‌حال این فرصت را به تمامی کاربران می‌دهد که دانش بیشتری داشته باشند و با یکدیگر از طریق اشتراک‌گذاری علم در تعامل باشند. این پلتفرم یک منبع برای دانشجویان و افراد علاقه‌مند به دانش بوده و یک ساختار جدید را برای به اشتراک‌گذاری مقالات و ثبت مالکیت معنوی عرضه می‌کند و تلاش دارد که تغییراتی را در شیوه دسترسی افراد به دانش از طریق فناوری بلاکچین صورت دهد. ایجاد یک شبکه دانش غیرمتمرکز اصلی‌ترین هدف این پلتفرم است.
پلتفرم هرمس یک اکوسیستم قابل دسترس برای همه افراد است و انگیزش لازم را از طریق توکن اتریوم به خواننده ها، منتقدین، مؤلفین و اساتید می‌دهد، این توکن از طریق قراردادهای هوشمند بین آن‌ها به اشتراک گذاشته خواهد شد.

مراحل پروژه

 

فاز اول پلتفرم هرمس بر روی توسعه کاربران تمرکز خواهد داشت، در تلاشیم که با استفاده از روش‌های انگیزشی و اشتراک‌گذاری دانش افراد را جذب کنیم.
فاز دوم این پلتفرم بر روی توسعه شبکه خود تمرکز می‌کند، به گونه ای که با حذف افراد واسط در صنعت، منابع مالی بهتری را برای تولید کننده دانش به ارمغان بیاورد. حذف موانع دسترسی افراد به انتقال یا دریافت اطلاعات دیگر هدف این فاز است.
در نظر داریم که با ایجاد ساختار خودانتشاراتی روشی جدید را جایگزین روش سنتی کنیم.
“نام هرمس بر اساس یکی از اسطـوره‌های یونانی گرفته شده است که قدرت سفر بین جهان‌های مختلف را داشت و دسترسی‌اش به دانش بدون محدودیت بــود.”

هرمس

اشتراک‌گذاری دانش بر پایه شبکه اتریوم بلاکچین و IPFS

چالش‌ها

 

وجود سایت‌هایی چون Elsevier, Sciencedirect یا Researchgate فضاهایی مشابه و آکادمیک هستند که افراد می‌توانند در آن‌ها با ارسال مقالات، دانش خود را به اشتراک بگذارند؛ اما این سایت‌ها علاوه‌ بر فرایند سخت پذیرش مقالات و دانش‌ها، منافعی را از فروش دانش به مؤلف اختصاص نمی‌دهند.
مشکلات اصلی این نوع مراجع دانشی :

  • بسته بودن فضای اشتراکی
  • گران بودن هزینه دسترسی به دانش
  • منتفع نشدن مؤلف

در عین‌حال کاربران در این فضاها نمی‌توانند به‌سادگی از کیفیت مقاله اطلاع داشته باشند و هیچ روشی برای امتیازدهی نیز وجود ندارد.