از آنجایی که ونزوئلا به‌دلیل تحریم‌ها قادر به پرداخت‌ از طریق کارت‌های اعتباری نیست، در حال آزمایش بیت‌کوین به‌عنوان یک گزینه پرداخت قابل اعتماد برای صدور پاسپورت‌ و سایر اسناد دولتی است.

دولت ونزوئلا به‌منظور صدور پاسپورت و سایر اسناد رسمی برای شهروندانی که خارج از این کشور زندگی می‌کنند در حال آزمایش توانایی خود جهت پذیرش بیت‌کوین به‌عنوان گزینه پرداخت است.

تا کنون دولت نیکلاس مادورو بیانیه‌ای رسمی در این خصوص صادر نکرده است، اما گزینه پرداخت با بیت‌کوین ممکن است واکنشی به دشواری‌های اخیر ونزوئلا در خصوص پرداخت‌های بین‌المللی باشد. به‌علت تحریم‌های یک‌جانبه اقتصادی اِعمال‌شده از سوی ایالات متحده علیه ونزوئلا، این مسئله به ویژه برای کسب‌وکارهای رسمی و دولتی کشور چالش‌برانگیز بوده است.

طی چند روز اخیر، ابتدا شایعاتی مبنی بر گزینه پرداخت بیت‌کوین برای پاسپور‌ت‌ها، به‌خصوص در ردیت، اوج گرفت. کاربر 80iguano با انتشار تصویری از خدمات پردازش پرداخت برای پاسپورت ونزوئلایی، بیت‌کوین را به‌عنوان یک گزینه پرداخت نشان داد. به‌علت تأثیر تحریم‌ها، پرداخت با کارت اعتباری در این کشور موقتاً متوقف شده است.

پس از گذشت چند ساعت ماربلیس لینارس (Marbellis Linares)، مدیر دفتر خبری سازمان ملی دارایی‌های دیجیتال ونزوئلا، سوناکریپ (Sunacrip)، از طریق حساب توییتری خود اعلام کرد که گزینه پرداخت بیت‌کوین در واقع، «عملی» نیست و گزارش‌های ارائه شده این سرویس را تکذیب کرد.

پاسخ لینارس، واکنشی به گزارشی بود که از سوی وب‌سایت خبری آمریکای لاتین، کریپتونوتیسیاس (Criptonoticias)، مطرح شد و گزینه پرداخت بیت‌کوین را برای تقاضای پاسپورت از کنسولگری ونزوئلا در بوینس آیرس آرژانتین تأیید می‌کرد.

گزارش دیگری نیز حاکی از عدم تأیید این گزینه با استفاده از اپلیکیشن برزیلی است که نشان می‌دهد این گزینه برای تمام متقاضیان احتمالی در دسترس نیست. به‌عنوان مثال، این گزینه داخل خاک ونزوئلا در دسترس نبود. در این کشور، تنها گزینه‌های پرداخت موجود بولیوار، ارز فیات رسمی ونزوئلا و پترو، ارز دیجیتال دولتی این کشور هستند.

در هر صورت، چندین کاربر در کشورهای مختلف از طریق شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند که گزینه پرداخت بیت‌کوین را روی وب‌سایت صدور پاسپورت ونزوئلایی مشاهده کرده‌اند. با این حال، پس از صدور بیانیه لینارس در توییتر مبنی بر اینکه دولت ونزوئلا فقط در حال انجام آزمایش بوده، این گزینه نیز مسدود شده است.

منبع: decrypt