یک رستوران زنجیره‌ای در کانادا که غذاهای مخصوص خاورمیانه در آن سرو می‌شود، اعلام کرد که ذخیره نقدی خود را به بیت‌کوین تبدیل کرده است.

این رستوران که سه شعبه در اونتاریو دارد، تمام ارزهای فیاتی را که در اختیار داشت به بیت‌کوین تبدیل کرده است.

این رستوران که تاهینی (Tahini) نام دارد، دیروز در توییتی اعلام کرد که ذخیره نقدی خود را به ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است. طبق ادعای این رستوران، تبدیل پول نقد خود را از ماه مارس (اسفند) و پس از ارائه برنامه‌های حمایتی از جانب دولت کانادا برای کسب‌وکارهایی که به‌واسطه ویروس کرونا تعطیل شده بودند، آغاز کرده است.

عمر همام، صاحب این رستوران زنجیره‌ای، معتقد است که سیستم اقتصاد فعلی مانند بازی صندلی‌هاست که وقتی آهنگ قطع می‌شود، هر کسی باید روی یک صندلی نشسته باشد. اما بالاخره هر بار یک نفر صندلی گیرش نمی‌آید و از بازی خارج می‌شود. به‌عقیده او، در اقتصاد فعلی نیز که دولت‌های آمریکا و کانادا با چاپ پول به‌دنبال حمایت از کسب‌وکارها هستند، بالاخره بعضی از کسب‌وکارها از چرخه رقابت خارج می‌شوند.

همام در ادامه گفت نگران آن است که چاپ پول و برنامه‌های کمک مالی باعث کاهش ارزش آن شود. او در بخشی از صحبت‌هایش گفت:

«برای ما روشن بود که پول نقد دیگر جذابیت سابق را ندارد. همه می‌دانستیم که بالاخره با افزایش بی‌رویه پول نقد در چرخه، این پول بی‌ارزش خواهد شد.»

تاهینی از همان رویکرد اقتصادی‌ای استفاده می‌کند که شرکت میکرواستراتژی (MicroStrategy) از آن بهره می‌برد. میکرواستراتژی هفته گذشته اعلام کرد که بیت‌کوین را به‌عنوان ابزار اصلی برای ذخیره دارایی‌های خود انتخاب کرده است. این شرکت چیزی در حدود ۲۱,۴۵۴ بیت‌کوین معادل حدود ۲۵۰ میلیون دلار خریداری کرده است.

دورنمای این حوزه به اندازه‌ای تغییر کرده که حتی برخی منتظرند شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway)، شرکت تحت کنترل وارن بافت، وارد حوزه بیت‌کوین شود تا از آسیب‌های ناشی از تورم ارزهای فیات دور بماند. این شرکت، همین هفته برای اولین بار وارد حوزه طلا شد.

اعلام این خبر توسط تاهینی، موجی از حمایت جامعه ارزهای دیجیتال را به همراه داشت.

منبع: cointelegraph