کمتر از 24 ساعت از سومین هاوینگ بیت‌کوین گذشته است و هنوز بازار پیش‌بینی وضعیت قیمت بیت‌کوین در ماه‌های آینده گرم است.

هاوینگ بیت‌کوین همواره باعث تغییر در اکوسیستم استخراج بیت‌کوین شده است؛ به شکلی که نهایتا تنها دستگاه‌های پیشرفته‌تر در چرخه استخراج باقی مانند و استخراج‌کننده‌هایی که از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند، احتمالاً بیت‌کوین‌های خود را برای مدت زمان طولانی‌تری نگهداری می‌کنند. اگر قیمت‌ها به میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا کنند، جای نگرانی نیست زیرا استخراج‌کنندگان پاداش کمتری دریافت می‌کنند و می‌توانند هر یک از پاداش‌های دریافتی را به ارزش بیشتری بفروشند.

نگاهی به تاریخ رویداد هاوینگ نشان می‌دهد که این افزایش قیمت، با فاصله شش‌ماه بعد از هاوینگ گذشته بیت‌کوین رخ داده و یک سال بعد از این رویداد نیز قیمت به اوج خود رسیده است. در هاوینگ سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ اوج قیمت دیده نشده است و این رشدهای قیمتی معمولا در سال‌های بعد اتفاق افتاده است. در هرحال مدرکی برای نشان‌دادن تاثیر هاوینگ در افزایش قیمت بیت‌کوین در دست نیست.

آیا تاریخ تکرار می‌شود و همانند دو هاوینگ گذشته کار خود را انجام می‌دهد و یا این‌که بار دیگر بخاطر افزایش آگاهی نسبت به ارزهای دیجیتال، گستردگی صنعت ماینینگ و ورود سرمایه‌گذاران بزرگتر آینده به‌گونه‌ای دیگر رقم خواهد خورد؛ موضوعیست که در آینده مشخص می‌شود.