تعداد نهنگ‌های بیت‌کوین در حال نزدیک شدن به سطح سال 2017 است. در آن زمان قیمت بیت‌کوین در آستانه رسیدن به 20.000 دلار بود. از آنجایی که نهنگ‌ها سرمایه بسیاری بالایی در اختیار دارند، می‌توانند بر نوسانات قیمت بیت‌کوین تأثیرگذار باشند.

پیوسته تعداد سرمایه‌گذارانی که دارایی‌های بیت‌کوین آنها بسیار بالاست، در حال افزایش است. گفته می‌شود این رقم فاصله چندانی با زمانی که قیمت بیت‌کوین در حال رسیدن به رکورد قیمتی خود بود، ندارد.

بر اساس داده‌های گلاسنود (Glassnode) که روز گذشته منتشر شد تعداد نهنگ‌های بیت‌کوین با رشدی ثابت از ژانویه امسال (دی ۹۸) در حال افزایش است. نهنگ‌ به سرمایه‌گذارانی گفته می‌شود که بیش از ۱,۰۰۰ واحد بیت‌کوین در اختیار داشته باشند.

نزدیک شدن تعداد نهنگ‌های بیت‌کوین به سطح سال 2017

به گفته تحلیل‌گران ارزهای دیجیتال در حال حاضر ۱,۸۸۲ نهنگ در بازار بیت‌کوین وجود دارد که این رقم به رقمی که در سپتامبر ۲۰۱۷ (شهریور ۹۶) ثبت شد، بسیار نزدیک است. این در حالی است که مارس ۲۰۱۶ (اسفند ۹۴)، زمانی که بیت‌کوین در رقم ۴۲۰ دلار معامله می‌شد، تعداد نهنگ‌ها در همین محدوده قرار داشت.

قیمت فعلی بیت‌کوین در مقایسه با گذشته، درست زمانی که تعداد نهنگ‌ها در این سطح قرار داشت، ۲۰ برابر بیشتر شده است؛ این یعنی ثروت بیشتری در اختیار نهنگ‌ها قرار دارد. این در حالی است که میانگین موجودی هر نهنگ در این دوره با کاهش همراه شد. به‌عبارت دیگر نهنگ‌ها به‌نسبت سال ۲۰۱۶ بیت‌کوین‌های کمتری در اختیار دارند و ثروت آنها (بر حسب دلار)، نسبت به سال ۲۰۱۷ کمتر است.

بر اساس گزارش‌ها، نهنگ‌های بیت‌کوین تمایل زیادی برای نگه‌داری ارزهای خود دارند. به‌گونه‌ای که قریب به اتفاق آنها بیش از پنج سال است که ارزهای خود را جابجا نکرده‌اند. نکته جالب اینجاست که طی این پنج سال چندین بار شاهد کاهش شدید قیمت بیت‌کوین بودیم. به‌عنوان مثال، ۱۲ مارس، قیمت بیت‌کوین با کاهش قیمت به ۳,۶۰۰ دلار رسید، اما نهنگ‌ها ارزهای خود را نفروختند!

نهنگ‌ها توانایی ایجاد نوسانات قیمتی را دارند. ۱۵ ژوئن (۲۶ خرداد)، قیمت بیت‌کوین به رقمی کمتر از ۹,۰۰۰ دلار سقوط کرد و این در حالی بود که نهنگ‌ها چیزی در حدود ۳۰ میلیون دلار از سرمایه خود را در پلتفرم قراردادهای آتی بیت مکس (BitMEX) از دست دادند و برای جبران این سرمایه، اقدام به فروش بیت‌کوین‌هایشان کردند.

منبع: cointelegraph