خبرها حاکی از آن است که رئیس فعلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار، جی کلیتون (Jay Clayton)، جانشین جفری برمن (Geoffrey Berman) در مقام دادستان ناحیه جنوبی نیویورک خواهد شد. برمن، طی تصمیم غافلگیرکننده ترامپ از این سمت عزل شد.

پس از تصمیم ناگهانی دونالد ترامپ در ارتباط با برکناری برمن، گفته می‌شود که کلیتون از سوی ترامپ برای دادستانی این منطقه نامزد شده است. با انتخاب کلیتون به‌عنوان جانشین برمن، سمت فعلی او (رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا) بدون تصدی باقی می‌ماند.

حضور کلیتون در کمیسیون بورس و اوراق بهادار تأثیر بسیار زیادی بر صنعت ارزهای دیجیتال داشت. این کمیسیون، شرکت‌های بسیاری را در این حوزه، به اتهام جمع‌آوری غیرقانونی پول در عرضه اولیه سکه (ICO)، تحت پیگرد قانونی قرار داده بود. تلگرام و بلاک‌وان (Block.one) را می‌توان از جمله شرکت‌هایی دانست که تحت پیگرد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا قرار گرفتند. هر کسی که جانشین کلیتون شود هم می‌تواند بر ادامه روند برخورد با پروژه‌های بلاک چینی تأثیرگذار باشد.

طبق اعلامیه ویلیام پی‌ بار (William P. Barr) از وزارت دادگستری آمریکا، ترامپ، کلیتون را برای جانشینی برمن پیشنهاد کرده است.

برکناری ناگهانی برمن توسط ترامپ تعجب در توییتر واکنش های تندی در پی داشت. یکی از افرادی که به این اقدام واکنش نشان داد، دادستان سابق منطقه جنوبی نیویورک، پریت برارا  (Preet Bharara)، بود. او در توییت خود نوشت:

“چرا رئیس جمهور باید جمعه شب، دادستان ناحیه جنوبی نیویورک را که خود انتخاب کرده بود برکنار کند؟ آن هم کمتر از پنج ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری.

احتمالا این عمل در نتیجه اقدامات اخیر برمن است. در طول دوران تصدی وی رسیدگی به پرونده چند تن از نزدیکان ترامپ نظیر مایکل کوهن  (Michael Cohen)، وکیل شخصی سابق ترامپ را بر عهده داشت. رودولف دبلیو جولیانی  (Rudolph W. Giuliani)، وکیل فعلی ترامپ، نیز از جمله افرادی است که برمن او را زیر نظر داشت.

جِیک چروینسکی (Jake Chervinsky)، وکیل حوزه ارزهای دیجیتال در شرکت کامپاند (Compound)، در توییتی نوشت:

“مقام ریاست کمیسیون بورس و اوراق بهادار یکی از مهم‌ترین مقام‌های دولتی ایالات متحده برای قانون‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال است. وضعیت تأیید صندوق‌های قابل‌ معامله در بورس  (ETF)، شفافیت‌های این قبیل مسائل و بسیاری از موضوعات دیگر تا سال‌ها درگیر ابهام خواهد شد.

مایکل ارینگتون (Michael Arrington)، بنیان‌گذار تک‌کرانچ (TechCrunch) و شرکت سرمایه‌گذاری آرینگتون (Arrington XRP Capital)، اظهار داشت که برکناری کلیتون به نفع حوزه ارزهای دیجیتال است.

کلیتون مسئول سرکوب رشد بی‌رویه عرضه‌های اولیه کوین در سال ۲۰۱۷ در ایالات متحده است. وی، با اعلام اینکه اکثر عرضه‌های اولیه کوین تحت قوانین اوراق بهادار قرار می‌گیرند، خیلی سریع به این روند رو‌ به رشد پایان داد.

با این حال، کلیتون بعدها نظر خود را در مورد اتریوم تغییر داد و آن را از دسته‌بندی توکن‌های اوراق بهادار خارج کرد. این در حالی بود که اتریوم همواره به‌عنوان یک پدرخوانده برای عرضه‌های اولیه سکه شناخته می‌شد.

منبع: decrypt