پس از هاوینگ، صرافی‌های ارز دیجیتال که فروشنده بیت‌کوین‌های حاصل از کارمزد معاملات هستند می‌توانند بزرگترین تهدید برای روند صعودی این ارز دیجیتال باشند زیرا ماینرها، بیت‌کوین کمتری کسب خواهند کرد

معامله‌کنندگان پیش‌بینی می‌کنند پس از هاوینگ ۱۲ می، قیمت بیت‌کوین کاهش یابد. بر اساس گفته یکی از تحلیلگران برجسته ارز دیجیتال، ممکن است این فشار فروش از جانب صرافی‌های ارز دیجیتال اعمال شود.

ویلی وو (Willy Woo) موسس هایپرشیت (Hypersheet) گفته است که صرافی‌ها احتمالا به فروش ارزهای دیجیتال ذخیره حاصل از کارمزد معاملات خود بپردازند. معمولا، صرافی‌ها کارمزدهای معاملات را به صورت ارز دیجیتال دریافت می‌کنند و به منظور جبران هزینه‌های خود به فروش آنها می‌پردازند.

با در نظر گرفتن اینکه بازار معاملات ارز دیجیتال در هر روز تقریبا ۱۲۰۰ بیت‌کوین معادل با ۱۱.۶ میلیون دلار کارمزد تولید می‌کند، این موضوع می‌تواند مانعی برای روند صعودی بیت‌کوین باشد.

فشار فروش از جانب صرافی‌های کریپتو می‌تواند بازیابی بیت‌کوین را با مشکل مواجه کند. این در حالی است پس از هاوینگ بیت‌کوین، میزان تولید بیت‌کوین توسط ماینرها نصف خواهد شد.

طبق بررسی‌های انجام شده توسط ویلی وو، درآمد روزانه ماینرها از ۱۸۰۰ به ۹۰۰ بیت‌کوین کاهش خواهد یافت.

با نصف شدن درآمد ماینرها، عرصه ماینینگ تقریبا ۳۳ درصد بیت‌کوین کمتری نسبت به بازار معاملات ارز دیجیتال به دست خواهد آورد. بدین ترتیب، ریسک فروش عمده و سقوط قیمت پس از هاوینگ از جانب صرافی ها بیشتر از ماینرها است.

ویلی وو در این خصوص توضیح داد:

“پس از سومین هاوینگ در می ۲۰۲۰، ماینرها جایگاه خود به عنوان بزرگترین فروشنده بیت‌کوین از دست خواهند داد و بازیگری صرافی‌های ارز دیجیتال به عنوان بزرگترین فروشنده بیت‌کوین شروع خواهد شد. به زودی بیشترین فشار فروش بر روی بیت‌کوین از جانب صرافی‌هایی خواهد بود که به فروش بیت‌کوین‌های حاصل از کارمزد تراکنش‌ها می‌پردازند.”

ویلی وو تاکید کرد که اصطلاح “فشار فروش” اغلب اشتباهی در بازار ارز دیجیتال استفاده شده است. زمانی که معامله‌گران به خرید و فروش بیت‌کوین در بازار می‌پردازند، سفارشات با یکدیگر هماهنگ می‌شود. دسته‌بندی این معاملات به عنوان خرید یا فروش بسیار دشوار است.

همچین وو تاکید نمود که دو منبع اصلی فروش وجود دارند که بر بازار تاثیرگذار هستند: ماینرها و صرافی ها.

وو بیان کرد:

“دو فشار فروش ناهماهنگ در بازار وجود دارد: ۱- ماینرهایی که عرضه را افزایش می‌دهند و بیت‌کوین به بازار می‌فروشند و مالیات پنهان از طریق تورم پولی هستند. ۲- صرافی‌هایی که از معامله‌کنندگان مالیات دریافت می‌کنند و بیت‌کوین به بازار می‌فروشند.”

به گفته بسیاری از افراد بازار تحت تاثیر فشار تبدیل کارمزد به پول معاملات است.

به گفته یکی از معامله‌کنندگان برجسته این موضوع فشار فروش جدیدی بر بازار وارد نخواهد کرد.

I am Nomad یکی از سرمایه‌گذاران شناخته شده بیت‌کوین است وی اخیرا اظهار داشته تمام صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال، درصد عمده‌ای از کارمزد خود را در بازار یا با استراتژی‌های بلندمدت می‌فروشند.

این سرمایه گذار گفت:

“تمام صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال، درصد عمده‌ای از کارمزدهای خود را می‌فروشند. من این موضوع را می‌دانم زیرا در طرف خرید این معاملات قرار داشته‌ام. این موضوع باعث ایجاد فشار فروش جدید نمی‌شود و مثل همیشه خواهد بود.”

اگر صرافی‌های ارز دیجیتال به تبدیل کارمزدهای خود به پول نقد ادامه دهند، بعید است که فشار سنگینی بر روند قیمت بیت‌کوین پس از هاوینگ وارد شود.

منبع: cointelegraph