شبکه اجتماعی ویس (Voice) که مبتنی بر بستر بلاکچین EOS است دیروز به‌طور عمومی در دسترس کاربران قرار گرفت.

اکنون تمام کاربران می‌توانند در این سایت ثبت نام کنند. این پلتفرم اساسا همانند نسخه غیرمتمرکز فیسبوک یا مدیوم است. کسانی که منتظر حضور در این سایت بودند باید تا ۱۵ آگوست ثبت نام خود را انجام دهند.

اگرچه عرضه ویس زودتر از موعد انتظار انجام شده است، اما برنامه‌ریزی‌ها برای عرضه عمومی این پلتفرم پس از پایان نسخه آزمایشی بتا در ۱۵ آگوست صورت گرفته است. ویس در نامه خوشامدگویی گفت:

“ما زودتر شروع به کار کردیم چون دیگر نمی‌توانستیم صبر کنیم.

اعلام این عرضه توسط صلاح مایکل زالاتیمو (Salah Michael Zalatimo) مدیرعامل ویس انجام شد. وی گفت که این پلتفرم در صدد برگرداندن شفافیت، اعتبار و انسانیت به شبکه‌های اجتماعی است که به انحراف کشیده شده‌اند.

این پلتفرم به کاربران خود به ازای انتشار محتوای با کیفیت توکن‌های و‌یس پاداش می‌دهد.

شرکت مادر و‌یس یعنی Block.one همان شرکتی است که ۴ میلیارد دلار برای ایجاد پروتکل EOS جذب سرمایه انجام داد. و‌یس در ابتدا برای بلاکچین عمومی EOS برنامه‌ریزی شده بود، اما اکنون بر بستر نسخه خصوصی این پروتکل اجرا می‌شود.

تاخیر در عرضه ویس

عرضه ویس آن چنان هم بدون مشکل نبود و تقریبا یک سال پس از برنامه‌ریزی اولیه Block.one انجام شد. Block.one  ابتدا ایجاد و‌یس را در ماه ژوئن ۲۰۱۹ اعلام کرد و عرضه نسخه کامل آن را برای پاییز همان سال در نظر داشت.

در ماه مارس ۲۰۲۰، Block.one  تقریبا ۱۵۰ میلیون دلار دیگر به و‌یس تزریق کرد. گفتنی است قبلا نیز ۳۰ میلیون دلار بر روی اسم دامنه Voice.com خرج کرده بود.

برندان بلومر (Brendan Blumer) مدیرعامل Block.one در آن زمان اعلام کرد که امور کار را به زالاتیمو مدیرعامل و‌یس می‌سپرد و سرانجام و‌یس از Block.one جدا شد و شرکت خود را ایجاد کرد.

زالاتیمو امروز با اشاره به تاخیر در عرضه ویس نوشت:

“ما در حال آماده‌سازی برای عرضه بزرگ در پاییز بودیم، اما شرایط تغییر کرد. در واقع جهان تغییر کرد.

زالاتیمو افزود:

“بنابراین تصمیم گرفتیم که اکنون پلتفرم خود را ارائه دهیم و از جامعه دعوت کنیم تا بخشی از فرایند ایجاد و ساخت این پلتفرم باشند.

ویس به سایر برنامه‌هایی پیوست که در صدد مردمی کردن و امکان کسب درآمد از شبکه‌های اجتماعی هستند.

منبع: decrypt