کارشناسان معتقدند چین با عرضه یوان دیجیتال به دنبال رقابت با دلار آمریکا است، نه بیت‌کوین.

متیو گراهام (Matthew Graham) از سرمایه‌گذاران قدیمی در کشور چین و مدیرعامل شرکت Sino Global Capital ، ارز دیجیتال چین را تحلیل و اذعان کرده است که دولت چین فناوری‌های جدید را به‌عنوان فرصت ترقی و پیشی گرفتن از تسلط دلار در نظر می‌گیرد.

گراهام طی مصاحبه‌ای بیان کرد که بین‌المللی کردن یوان برای کشور چین بسیار دشوار خواهد بود. وی گفت:

“سویفت، فدوایر (Fedwire)، CHIPS و غیره همگی قدیمی، گران و کند هستند. سال ۲۰۲۰ است ولی با تراکنش‌هایی مواجه هستیم که انجام آنها ۳ روز طول می‌کشد و بسیار گران‌تر از چیزی است که باید باشند. تمام فناوری‌های تشکیل دهنده اقتصاد جهانی مبتنی بر دلار قدیمی است. پس این فرصت بسیار خوبی برای چین است.”

کشور چین از DCEP برای اشاره به سیستم پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال خود استفاده می‌کند و همانطور که متیو گراهام خاطر نشان کرده است، از ویژگی‌های فناوری بلاکچین مفاهیمی چون UTXO  (خروجی خرج نشده تراکنش‌ها) استفاده شده است.

DCEP  فاصله بسیار زیادی با بلاکچین‌های عمومی نظیر بیت‌کوین دارد. این ارز دیجیتال توسط بانک خلق چین صادر می‌شود و تحت کنترل کامل بانک مرکزی است، درست همانند سایر ارزهای سنتی.

گراهام تاکید کرده است که اگر DCEP را به‌عنوان یک ارز دیجیتال یا چارچوب بلاکچین در نظر می‌گیرید برای شناخت آن به مشکل برمی‌خورید.

کاربرد فناوری‌‌هایی که از بلاکچین، در یوان دیجیتال استفاده شده، در اهداف متفاوتی است. متیو گراهام به اظهار نظرات رییس مرکز تبادلات اقتصادی بین‌المللی چین اشاره کرده که گفته است:

“یوان دیجیتال می‌تواند مجموعه اطلاعات مرتبط با ایجاد پول، دفترداری و سایر موارد را به دست آورد و نکات مفیدی برای نظارت بر پول و پیاده‌سازی سیاست‌های پولی را ارائه دهد.

گراهام افزود که از لحاظ سیاست‌های پولی،DCEP  می‌تواند برای پیاده‌سازی نرخ بهره منفی بسیار مفید باشد. به علاوه، قابلیت‌های بسیار زیادی از لحاظ هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی برای شناسایی کلاهبرداری‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد.

این موضوع برخلاف سیستم‌هایی نظیر سویفت و غیره است که تشکیل دهنده اقتصاد جهانی مبتنی بر دلار است. به گفته گراهام این سیستم‌ها، فناوری‌هایی ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ ساله هستند که هزینه‌های زیادی به همراه دارند.

منبع: cointelegraph