تاثیر هاوینگ بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال؛ چه چیزی در انتظار بازار است؟

تاثیر هاوینگ بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال؛ چه چیزی در انتظار بازار است؟

گرچه نمیتوان بصورت قطعی گفت تاریخ هاوینگ ۲۰۲۴ چه زمانی است، ولی انتظار می رود که هاوینگ بعدی بیت کوین در ۱۹ آوریل ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد. در حال حاضر همه مشتاقانه منتظر این رویداد مهم هستند. به همین خاطر قصد داریم در این مقاله از سیتکس، تمام ابعاد تاثیر هاوینگ بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کنیم و ببینیم که بعد از این رویداد چه اتفاقی برای سرمایه‌گذاران می‌افتد. اگر قصد فعالیت در این بازار را دارید؛ حتما باید با تاثیرات مختلف این رویداد مهم آشنا شوید.

جدول زمانی هاوینگ بیت کوین؛ یک دهه دگرگونی

ارز دیجیتال بیت کوین، تقریباً هر چهار سال یک بار و با هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک، تحت رویدادی تحولی به نام “هاوینگ بیت کوین” قرار می‌گیرد. نقاط عطف کلیدی و آمارهای قابل توجه هاوینگ که منجر به وضعیت فعلی بیت کوین شده است را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

تاریخ هاوینگ بیت‌کوینتاثیر هاوینگ بر بیت کوینسقف بلاکپاداش پیش از هاوینگپاداش پس از هاوینگ
۲۸ نوامبر ۲۰۱۲هاوینگ اول بیت کوین در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد که نشان‌دهنده تغییر مکانیسم عرضه بیت کوین بود.
این لحظه حساس، پایه و اساس مدل کمیاب‌شدن بیتکوین را پایه‌گذاری کرد و بر پویایی بازار آن تأثیر گذاشت.
۲۱۰۰۰۰۵۰۲۵
۹ ژوئیه ۲۰۱۶هاوینگ دوم ماهیت ضدتورمی بیت کوین را بیشتر تقویت کرد.
با نصف‌شدن پاداش بلاک به ۱۲.۵ BTC، بازار متوجه کمبود بیت‌کوین شد. در ادامه میزان علاقه کاربران و حجم سرمایه‌گذاری نیز افزایش یافت.
۴۲۰۰۰۰۲۵۱۲.۵
۱۱ مه ۲۰۲۰هاوینگ سوم و در اوج توجه جهانی به بازار کریپتو رخ داد.
با کاهش پاداش بلاک به ۶.۲۵ بیت کوین، اهمیت بیت‌کوین به عنوان یک سپر محافظ در برابر تورم برجسته شده و باعث افزایش علاقه سازمانی در این حوزه شد.
۶۳۰۰۰۰۱۲.۵۶.۲۵

در حالی که پیش‌بینی می‌شود هاوینگ چهارم ۱۹ آپریل ۲۰۲۴ رخ دهد، تعیین تاریخ دقیق برای آن به دلیل ماهیت غیرمتمرکز شبکه بیت کوین کمی مشکل است. تحلیلگران و علاقه‌مندان این حوزه مشتاقانه منتظر این رویدادند و خود را برای تاثیر هاوینگ بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال آماده می‌کنند.

تاثیر هاوینگ بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال

جدول زمانی هاوینگ بیتکوین، نشان دهنده طراحی دقیق عرضه کنترل‌شده بیت کوین و نقش آن به عنوان یک نیروی پیشگام در چشم‌انداز مالی غیرمتمرکز و رمزارزهاست. در ادامه، تاثیر هاوینگ بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کنیم.


احساسات بازار در رویدادهای هاوینگ بیت کوین


رویدادهای هاوینگ بیت‌کوین بستر مناسبی برای افزایش هیجان سرمایه گذاران و تغییرات روانی در بازار است. طی این رویداد، کاربران با واقعیت کاهش قریب‌الوقوع بیت کوین مواجه می‌شوند. این حقیقت به نوبه خود باعث روند صعودی قیمت در جامعه ارزهای دیجیتال خواهد شد.

تاثیر هاوینگ بر بیت کوین و سایر ارزها بر احساسات بازار را در موارد زیر می‌توان خلاصه کرد:

ترس از دست دادن (FOMO)

انتظارات سرمایه گذاران در کسب سود بالقوه در بازار کریپتو همواره تحت تاثیر FOMO یا ترس از دست دادن قرار دارد. با نزدیک‌شدن به هاوینگ، این ترس تشدید شده و منجر به افزایش فعالیت خرید می‌شود.

سرمایه گذاران، اعم از افراد باتجربه و تازه‌وارد، قصد دارند تا قبل از هاوینگ، موقعیت مناسبی برای خود دست‌وپا کرده و به فشار رشد صعودی قیمت کمک کنند.

حدس و گمان قیمت

با نزدیک شدن به رویداد هاوینگ، فعالان بازار ارز دیجیتال به تکاپوی گمانه‌زنی در مورد تاثیر هاوینگ بر بیت کوین و سایر ارزها از نظر قیمت می‌افتند.

تحلیلگران و معامله گران تلاش می‌کنند تا واکنش بازار را پیش‌بینی کنند. دامنه اختلاف این پیش‌بینی‌ها بسیار زیاد است. گمانه‌زنی در مورد قیمت رمزارزها بر روند کوتاه مدت بازار تأثیر می‌گذارد.

تعدیل پس از هاوینگ

پس از روی دادن هاوینگ، می‌توان دید که احساسات سرمایه‌گذاران در مرحله تعدیل قرار می‌گیرد. در این وضعیت برخی کاربران انتظار افزایش فوری قیمت‌ها را دارند و برخی دیگر برای نوسانات کوتاه مدت آماده می‌شوند.

این اختلاف پس از هاوینگ بیت کوین، مضر بوده و بر استراتژی‌های معاملاتی سرمایه گذار و مدیریت ریسک آن تأثیر می‌گذارد.


نقش رسانه در رویدادهای بعد از هاوینگ


این رسانه‌ها هستند که درک عمومی و در نتیجه احساسات بازار را در طول هاوینگ بیت کوین شکل می‌دهند. روایتی که در رسانه‌های اصلی و خاص به تصویر کشیده می‌شود، می‌تواند باعث تغییر نظر و نوسان احساس جمعی در بین مخاطبان شود که چگونگی آن را باید در موارد زیر جستجو کرد:

هیاهو و حدس و گمان

پوشش رسانه‌ای شمارش معکوس تا رویداد هاوینگ، اغلب هیجان پیرامون آن را تشدید می‌کند. ارائه سرفصل‌های هیجان‌انگیز و تحلیل‌های خوش‌بینانه به صعودی‌شدن، اتمسفر این فضا کمک کرده، بر سرمایه‌گذاران خرد تأثیر می‌گذارد و همچنین نوسانات بازار را تشدید می‌کند.

انتشار روایت‌های مختلف

رسانه‌ها اغلب نزدیک به رویداد هاوینگ بیت کوین، روایت‌هایی را در زمینه چشم‌انداز بلندمدت بیت‌کوین منتشر می‌کنند. انتشار این روایت‌ها چه به عنوان یک شوک عرضه و چه به عنوان گواهی بر طلای دیجیتال‌بودن بیت کوین (BTC)، درک عمومی را تحت تأثیر قرار داده و بازار را به حرکت درمی‌آورند.

مدیریت انتظارات

از طرف دیگر، پوشش رسانه‌ای مسئولانه نیز به مدیریت انتظارات سرمایه گذار کمک می‌کند. آموزش مردم در زمینه تاریخچه رویدادهای قبلی و تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین و سایر ارزها، باعث آگاهی سرمایه‌گذار می‌شود.

بعد از هاوینگ بیت کوین چه می‌شود؟

بعد از هاوینگ بیت کوین چه می‌شود؟

الگوهای قبلی در زمینه تاثیر هاوینگ بر بیت کوین و سایر ارزها، ترکیبی از نوسانات کوتاه مدت و روند صعودی بلندمدت قیمت را نشان می‌دهند. بلافاصله پس از هاوینگ، سرمایه گذاران و معامله گران به این رویداد واکنش نشان داده و بازار با فعالیت‌های شدیدتری مواجه می‌شود.

کاهش عرضه بیت‌کوین جدید نشان دهنده کمیاب شدن آن است و می‌تواند به افزایش فشار قیمت کمک کند. بعد از رویداد هاوینگ بیت کوین، غالبا اتفاقات زیر می‌افتد:


نوسانات اولیه


بعد از تطبیق بازار با پویایی عرضه جدید، نوسان قیمت طی هفته‌ها و حتی ماه‌های بعد افزایش می‌یابد. در این دوره شاهد نوسانات کوتاه‌مدت تحت تأثیر معاملات بازار هستیم.


ارزش‌گذاری میان‌مدت تا بلندمدت


از تاریخچه بین کوین می‌توان فهمید که این ارز دیجیتال بعد از چند ماه تا چند سال بعد از هاوینگ، تمایل به افزایش قابل توجه قیمت دارد. کاهش انتشار بیت کوین جدید، همراه با افزایش تقاضا و پذیرش آن، فضا را برای سرمایه‌گذاران با دیدگاه بلندمدت مساعد می‌کند.


پذیرش نهادی و اصلی


با هر هاوینگ، روند رو به رشد پذیرش نهادی و جریان اصلی بیت کوین شدت می‌یابد. روایت کمیاب شدن، بیت کوین را به عنوان پوششی در برابر تورم نشان داده و می‌تواند سرمایه گذاران نهادی را جدب کند که به دنبال دارایی‌های ذخیره با ارزش هستند. افزایش پوشش رسانه‌ای و احساسات مثبت پس از هاوینگ نیز منجر به درک و پذیرش گسترده‌تر بیت کوین در جریان اصلی مالی می‌شود.


تشدید نظارت


دولت‌ها و نهادهای نظارتی احتمالا بعد از هاوینگ، نگاه دقیق‌تری به بازارهای رمزنگاری داشته باشند و تغییرات سیاستی در این حوزه در نظر بگیرند. ایجاد چارچوب‌های نظارتی شفاف می‌تواند باعث ثبات در بازار شده و اعتماد سرمایه‌گذاران را تقویت کند اما هنوز چیزی قطعی نیست و این موضوع بر احساسات بازار تاثیر می‌گذارد.

نتیجه گیری

در این مقاله ابعاد مختلف تاثیر هاوینگ بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال بررسی شد. همان طور که خواندید، این تاثیر می‌توانند جنبه روانی و عملیاتی داشته باشند. به خاطر این تاثیرات می توان گفت که هاوینگ بیتکوین پدیده‌ای مهم در بازار ارزهای دیجیتال است که تاثیری مهم بر فعالین این حوزه دارد. البته این نکته اهمیت دارد که در دنیای کریپتو و خصوصا در مورد تاثیر هاوینگ بر بیت کوین و سایر ارزها، هرگز نمی‌توان به قطعیت رسید.

با توجه به شرایط بازار، اگر قصد سرمایه‌گذاری در این حوزه را دارید؛ بهتر است احتیاط کنید و تحقیقات جامعی انجام دهید. سیتکس با سال‌ها تجربه فعالیت در این بازار، می تواند در مسیر سرمایه گذاری ارز دیجیتال کنارتان باشد. برای ارتباط با کارشناس‌های ما روی «مشاوره رایگان» کلیک کنید.

منبع: kaironlabs

فهرست مطالب

پست های مرتبط

دیدگاه خود را اینجا بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای شروع سرمایه گذاری و استفاده از طرح‌های مشارکتی،
کافی است فرم زیر را تکمیل کنید. کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می‌گیرند.

برای دریافت مشاوره رایگان لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید: