تاریخچه هاوینگ بیت کوین

تاریخچه هاوینگ بیت کوین

پشت پرده داستان موفقیت بیت کوین رویدادی است که معامله گران، سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به رمزارزها را به یک اندازه مجذوب خود کرده است. این فرآیند «هاوینگ بیت کوین» نام دارد.

اگر در دنیای ارزهای دیجیتال تازه‌کار هستید یا به عنوان یک معامله‌گر باتجربه چند سالی است در بازار فعالیت می‌کنید، بررسی تاریخچه هاوینگ بیت کوین و تاثیر آن بر قیمت این ارز دیجیتال اهمیت زیادی برای شما خواهد داشت. پس با این مقاله از سیتکس همراه ما باشید.

آشنایی مختصر با مفهوم هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین (Bitcoin Halving) رویدادی است که با ایجاد ۲۱۰ هزار بلاک جدید و تقریباً هر چهار سال یک بار در شبکه بیت کوین رخ می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله: هاوینگ بیت کوین چیست، را مطالعه نماید. این رویداد تا زمانی که حداکثر عرضه ۲۱ میلیون بیت کوین آزاد شود، ادامه خواهد داشت. پیش بینی می‌شود هاوینگ تا سال ۲۱۴۰ رخ خواهد داد. بررسی «تاریخچه هاوینگ بیت کوین» و تاثیر آن بر بازار ارزهای دیجیتال برای فعالیت موثر در این حوزه بسیار مهم است.

از طرفی، پاداشی (Reward System) که ماینرها در طول رویداد هاوینگ برای اعتبارسنجی و افزودن بلاک‌های جدید به بلاک‌چین دریافت می‌کنند به نصف کاهش می‌یابد. براساس تاریخچه هاوینگ بیت کوین می‌توان دلیل رخ دادن این رویداد را به سه هدف زیر مرتبط کرد:


کنترل عرضه


هاوینگ بیت کوین فرایندی برای کنترل تورم این ارز دیجیتال است. از آنجایی که پاداش استخراج (Mining) هر چهار سال به نصف می‌شود، سرعت معرفی بیتکوین‌های جدید به بازار به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. این کمبود یکی از عوامل کلیدی است که بر ارزش بیت کوین تأثیر می‌گذارد.


قابلیت پیش بینی


هاوینگ بیت‌کوین قابل پیش‌بینی است. هاوینگ پس از استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک و تقریباً هر چهار سال یکبار برنامه ریزی شده است. این قابل پیش‌بینی‌بودن به کاربران و سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا برای عرضه بیت کوین در آینده برنامه‌ریزی کنند.


امنیت شبکه


هاوینگ در امنیت شبکه بیت کوین نقش دارد. ماینرها برای حفظ امنیت شبکه از طریق اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید کارمزد می‌گیرند. احساس می‌شود که کارمزد ناشی از تراکنش‌ها نسبت به پاداش ایجاد بلاک‌ها، محرک اصلی انگیزه‌های ماینرها برای فعالیت در این شبکه باشد.

نگاهی به تاریخچه هاوینگ بیت کوین

نگاهی به تاریخچه هاوینگ بیت کوین

ماینرها در ابتدا ۵۰ بیت کوین را به عنوان پاداش برای استخراج یک بلاک جدید دریافت می‌کردند. اولین هاوینگ بیتکوین در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد و این رویداد پاداش را به ۲۵ بیت کوین کاهش داد. سپس در ۹ ژوئیه ۲۰۱۶، دومین هاوینگ انجام شد و پاداش به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش یافت. هاوینگ سوم در ۱۱ می ۲۰۲۰ رخ داد و پاداش به اندازه ۶.۲۵ بیت کوین کم شد.

این چرخه چهار ساله با هاوینگ آینده در آوریل سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت و پاداش را به ۳.۱۲۵ بیت کوین کاهش می‌دهد. در جدول زیر می‌توانید‌ تاریخچه هاوینگ بیت کوین را بررسی کنید:

رویدادزمانتعداد بلاکمقدار پاداش
راه اندازی بیت کوینژانویه ۲۰۰۹ (دی ۱۳۸۷)صفر۵۰ بیت کوین
اولین هاوینگنوامبر ۲۰۱۲ (آذر ۱۳۹۱)۲۱۰ هزار۲۵ بیت کوین
دومین هاوینگجولای ۲۰۱۶ (تیر ۱۳۹۵)۴۲۰ هزار۱۲.۵ بیت کوین
سومین هاوینگمی ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۱۳۹۹)۶۳۰ هزار۶.۲۵ بیت کوین
چهارمین هاوینگآوریل ۲۰۲۴ (اردیبهشت ۱۴۰۲)۸۴۰ هزار۳.۱۲۵ بیت کوین

هاوینگ اول بیت کوین (۱۳۹۱ – ۲۰۱۲)


اولین رویداد هاوینگ بیت کوین نقطه عطفی در تاریخ ارزهای دیجیتال بود. این رویداد جهان را با ایده کمبود ارز و نقش بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال آشنا کرد. در حالی که تاثیر فوری آن بر قیمت آنچنان مشخص نبود؛ اما زمینه لازم را برای رویدادهای هاوینگ آینده فراهم کرد. همچنین چرخه‌ای قابل پیش بینی از کاهش پاداش‌ها و محدودیت‌های عرضه را ایجاد کرد که متعاقباً بر قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذارد.

تاریخ رویداد: ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ (۸ آذر ۱۳۹۱)
عرضه کل: کل عرضه بیت کوین قبل از هاوینگ کمی بیش از ۱۰.۵ میلیون کوین بود.
پاداش بلاک: ماینرها برای هر بلاک جدید استخراج شده قبل از هاوینگ ۵۰ بیت‌کوین دریافت می‌کردند.
قیمت: قیمت بیت کوین در زمان هاوینگ اول تقریباً ۱۲.۳۵ دلار بود.
تعداد بلاک: هاوینگ در بلاک ۲۱۰ هزار انجام شد.

تاثیر هاوینگ اول بر قیمت بیت کوین

در ماه‌های بعد از هاوینگ، قیمت بیت کوین شاهد افزایش قابل توجهی بود. بیت کوین یک سال بعد از اولین هاوینگ بیت کوین، قیمت این رمز ارز ۸۴۳۰.۱۷ درصد رشد کرد! درحقیقت، هاوینگ اولیه پایه و اساس یک روند صعودی را در بازار بیت کوین ایجاد کرد.


هاوینگ دوم بیت کوین (۱۳۹۵ – ۲۰۱۶)


دومین رویداد هاوینگ بیت کوین، بخشی جدایی ناپذیری از چرخه چهار ساله بیت کوین بود. هاوینگ دوم تأثیر این رویداد بر ارزش بیت کوین را مهم‌تر کرد. هاوینگ ۲۰۱۶ نشان داد که کاهش عرضه و مفهوم کمبود ارز دیجیتال می‌توانند محرک‌های مهمی در افزایش قیمت باشند. هاوینگ دوم باعث شد تا بیت کوین در کانون توجه قرار گیرد. همین موضوع منجر به افزایش توجه رسانه‌ها و پذیرش گسترده‌تر این ارز دیجیتال شد.

تاریخ رویداد: ۹ جولای ۲۰۱۶ (۱۹ تیر ۱۳۹۵)
عرضه کل: عرضه بیت کوین قبل از هاوینگ دوم کمی بیش از ۱۵.۷ میلیون کوین بود.
پاداش بلاک: پاداش بلاک از ۲۵ به ۱۲.۵ بیتکوین در هر بلاک استخراج شده کاهش یافت.
قیمت: قیمت بیت کوین در حوالی هاوینگ دوم تقریباً ۶۵۸ دلار بود.
تعداد بلاک: هاوینگ در بلاک ۴۲۰ هزار انجام شد.

تاثیر هاوینگ دوم بر قیمت بیت کوین

دومین رویداد هاوینگ بیت کوین محرکی برای افزایش قیمت بود. قیمت بیت کوین در ماه‌های پس از هاوینگ رشد قابل توجهی را از خود نشان داد. قیمت بیتکوین در یک سال بعد از دومین هاوینگ، شاهد افزایش ۳۱۱ درصدی بود! این حرکت صعودی به عوامل متعددی از جمله افزایش آگاهی جهانی در مورد بیت کوین و پذیرش آن از سوی کاربران نسبت داده شد.


هاوینگ سوم بیت کوین (۱۳۹۸ – ۲۰۲۰)


سومین رویداد هاوینگ بیت کوین، لحظه‌ای مهم در تاریخ این ارز دیجیتال بود. هاوینگ سوم مورد توجه رسانه‌ها، مردم و سرمایه گذاران قرار گرفت. این رویداد نشان دهنده پذیرش رو به رشد بیت کوین به عنوان یک ذخیره قانونی ارزش و پوششی در برابر عدم قطعیت‌های اقتصادی بود. هاوینگ ۲۰۲۰ اهمیت بیت کوین را در چشم‌انداز مالی تقویت کرد و راه را برای طیف متنوع‌تری از محصولات مالی متمرکز بر بیت کوین از جمله معاملات آتی (Futures) بیت کوین و معاملات آپشن (Options) هموار کرد.

تاریخ رویداد: ۱۱ می ۲۰۲۰ (۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹)
عرضه کل: عرضه بیت کوین قبل از نیمه سوم تقریباً ۱۸.۳۷۵ میلیون کوین بود.
پاداش بلاک: پاداش بلاک از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلاک استخراج شده کاهش یافت.
قیمت: قیمت بیت کوین در حوالی هاوینگ سوم در حدود ۸ هزار دلار معامله می‌شد.
تعداد بلاک: هاوینگ در بلاک ۶۳۰ هزار اتفاق افتاد.

تاثیر هاوینگ سوم بر قیمت بیت کوین

سومین رویداد هاوینگ بیت کوین تأثیر قابل توجهی بر قیمت این ارز دیجیتال داشت. قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ هم نوسانات کوتاه مدت و هم افزایش بلندمدت را از خود نشان داد.

در ماه‌های پس از این رویداد، قیمت بیت کوین نوساناتی را تجربه کرد؛ اما در نهایت وارد روند صعودی شد. به طوری که یک سال بعد، قیمت بیت‌کوین با ۵۹۵.۴۱% افزایش به ۵۶۹۴۶.۸۱ دلار گذشت.

هاوینگ بعدی بیت کوین (۲۰۲۴)

هاوینگ بعدی بیت کوین (2024)

برای مشخص کردن تاریخ هاوینگ ۲۰۲۴ باید بدانید، با توجه به اینکه حدود هر ۱۰ دقیقه یک بلاک به شبکه بیت کوین اضافه می‌شود؛ به طور کلی توافق شده است که هاوینگ چهارم بین آوریل و می ۲۰۲۴ رخ دهد. احتمالاً تاریخ چهارمین هاوینگ ۱۹ آوریل سال ۲۰۲۴ خواهد بود. پاداش ماینرها پس از این رویداد از ۶.۲۵ به ۳.۱۲۵ بیت کوین برای هر بلاک اضافه‌شده به بلاک چین بیت کوین کاهش می‌یابد. جامعه بیت کوین مشتاقانه منتظر این نقطه عطف است.

هاوینگ چهارم عرضه بیت کوین را حتی کمیاب‌تر خواهد کرد و امیدواریم شاهد بازار گاوی جدیدی و رشد قیمت‌ها رباشیم. تا رسیدن به Bitcoin halving 2024 ممکن است شاهد تحولاتی در مقررات و سیاست‌های مربوط به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال باشیم که به طور بالقوه در پذیرش و رفتار بازار آن‌ها تأثیر می‌گذارد. با این حال، تاریخچه هاوینگ بیت کوین نشان می‌دهد که هر بار این رویداد رخ داده، بازار ارزهای دیجیتال با رشد همراه بوده است.

هاوینگ چهارم چه تاثیر بر قیمت خواهد داشت؟

همان‌طور که به سال ۲۰۲۴ نگاه می‌کنیم به نظر می‌رسد بازار ارزهای دیجیتال برای حرکت صعودی آماده است. انتظار می‌رود امسال با یک مزیت قابل توجه برای رشد قیمت آغاز شود و رویکرد متفاوت نسبت روند نزولی در سال ۲۰۲۳ ایجاد کند.

کاتالیزور این احساس صعودی، هاوینگ بیت کوین در آوریل ۲۰۲۴ است. قبل از پرداختن به تاثیر هاوینگ چهارم بر قیمت باید بدانید هر هاوینگ تا به امروز تاثیر مثبتی بر ارزش بیت کوین داشته است.

در ادامه نحوه رفتار بیت کوین در سال منتهی به هر هاوینگ آمده است:

  • اولین هاوینگ: ۶۹۰ درصد افزایش ۳ ماه بعد از رویداد و ۸۴۳۰ درصد افزایش در سال بعد
  • دومین هاوینگ: ۱۹.۴۳ درصد افزایش ۳ ماه بعد از رویداد و ۳۱۱ درصد افزایش در سال بعد
  • سومین هاوینگ: ۲۷.۵۰ درصد افزایش ۳ ماه بعد از رویداد و ۵۹۵ درصد افزایش در سال بعد

دو دلیل اصلی در تاریخچه هاوینگ بیت کوین وجود دارد که تاثیر زیادی بر قیمت آن داشته است. اول اینکه پاداش‌ها برای ماینرها به نصف کاهش می‌یابد. این فرآیند رشد پایدار شبکه را تا رسیدن به سقف ۲۱ میلیون توکن ارتقا می‌دهد. دوم اینکه نرخ تورم پس از هر هاوینگ کاهش می‌یابد، زیرا نرخی که بیت کوین جدید با آن وارد بازار می‌شود هر بار کاهش پیدا می‌کند. دو عامل فوق به عرضه و تقاضا مربوط می‌شوند که در آن بیت کوین کمتری برای خرید وجود خواهد داشت؛ اما تقاضا بالا خواهد بود.

با توجه به این موارد می‌توان انتظار داشت که قیمت بیت کوین افزایش یابد. البته توجه داشته باشید که این هاوینگ با رویدادهای قبلی خود متفاوت است؛ زیرا ما شاهد ETF ها هستیم. همانطور که روند بازار نیز این تفاوت را نشان داد و بیت کوین توانست قبل از رویداد هاوینگ به سقف قیمت قبلی خود برسد.

در کل بازار ارزهای دیجیتال پرریسک است و برای سرمایه‌گذاری درآن باید احتیاط کنید. ورود به موقع و خروج به‌هنگام از اهمیت زیادی برخوردار است و این امر به دانش و تجربه در این بازار نیاز دارد. سیتکس می‌تواند در مسیر سرمایه‌کذاری به شما مشاوره دهد. کافی است بر روی دکمه «مشاوره رایگان» کلیک کنید.

آیا بیت کوین تمام می‌شود؟

هاوینگ بیت کوین باعث تمام‌شدن این ارز دیجیتال نمی‌شود؛ اما عرضه بیت کوین محدود خواهد شد. حداکثر عرضه بیتکوین ۲۱ میلیون است که در پروتکل آن برنامه‌ریزی شده است. انتظار می‌رود تا سال ۲۱۴۰ بیش از ۹۹.۹۹ درصد از این رمزارز استخراج شود.

هنگامی که همه بیت‌کوین‌ها استخراج شدند، هیچ بیتکوین جدیدی ایجاد نخواهد شد. با این حال، بیت کوین هنوز هم می‌تواند به واحدهای کوچکتر تقسیم شود. هر بیت کوین تا هشت رقم اعشار قابل تقسیم است و این واحدهای کوچک‌تر «ساتوشی» نامیده می‌شوند که به نام خالق مستعار بیت کوین Satoshi Nakamato نام‌گذاری شده است.

ماینرها دیگر پاداشی برای ایجاد بلاک دریافت نخواهند کرد و صرفاً به کارمزد تراکنش‌ها به عنوان غرامت متکی هستند. این موضوع تضمین می‌کند که هرگز بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین در گردش وجود نخواهد داشت. در حالی که مقدار پاداش در طول زمان کاهش یافته است، ارزش فزاینده بیت کوین این کاهش‌ها را جبران می‌کند. علاوه بر این، با تبدیل شدن بیت‌کوین به جریان اصلی، کارمزد تراکنش‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

کلام آخر

پروتکل بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که در مجموع ۳۲ رویداد هاوینگ رخ دهد. هاوینگ آینده بیت کوین در سال ۲۰۲۴ چهارمین دوره از این سری خواهد بود و این روند تا رسیدن به حداکثر عرضه ۲۱ میلیون بیت کوین ادامه خواهد داشت.

هر هاوینگ فصل جدیدی در تاریخ ارزهای دیجیتال به ارمغان می‌آورد و بر عرضه و ارزش آن تأثیر می‌گذارد. تاریخچه هاوینگ بیت کوین به جامعه ارز دیجیتال یادآوری می‌کند که چقدر پیشرفت کرده‌ایم و هنوز راه‌های زیادی در پیش داریم. در این مقاله «تاریخچه هاوینگ بیت کوین» را از ابتدا تا کنون همراه با تاثیر هر کدام بر بازار و قیمت این ارز دیجیتال بررسی کردیم.

اگر سوالی در زمینه سرمایه‌گذاری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دارید، می‌توانید با کلیک بر روی «مشاوره رایگان» با کارشناسان و تحلیلگران سیتکس در ارتباط باشید و از آن‌ها مشاوره بگیرید.

فهرست مطالب

پست های مرتبط

دیدگاه خود را اینجا بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای شروع سرمایه گذاری و استفاده از طرح‌های مشارکتی،
کافی است فرم زیر را تکمیل کنید. کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می‌گیرند.

برای دریافت مشاوره رایگان لطفا اطلاعات زیر را تکمیل کنید: